Ginekologia


autor:  Lek. Jakub Cetnarski
kategoria:  Dermatologia, Ginekologia


W trakcie trwania ponad 2% ciąż, pojawia się choroba o nazwie: świerzbiączka ciężarnych. Objawy skórne mają w niej charakter swędzących grudek, przeczosów i strupów; pojawiają się ok. 25-30 tygodnia ciąży. Choroba ta raczej nie nawraca w kolejnych ciążach, a jej objawy ustępują po porodzie, czasem pozostawiając przebarwienia. Objawy ogólne ze strony innych narządów nie występują. Leczenie w trakcie ciąży opiera się na miejscowym stosowaniu leków przeciwświądowych i sterydów.

Świąd ciężarnych to bardzo częsta i uciążliwa dolegliwość, która pojawić się może w trzecim trymestrze ciąży i ma skłonność do nawracania w kolejnych ciążach. Świąd związany jest z metabolizmem kwasów żółciowych. Wskutek zmian hormonalnych u kobiety ciężarnej dochodzi do podwyższenia stężenia kwasów żółciowych, które odkładając się w skórze, powodują uczucie jej swędzenia. Wyróżnić możemy postać łagodną i ciężką, w której oprócz bardziej nasilonego świądu pojawia się jeszcze żółtaczka. Schorzenie to przebiega bez powikłań dla matki i dziecka. Istnieją bardzo nieliczne przypadki porodu powikłanego krwotokiem, niedotlenienia wewnątrzmacicznego, czy hipotrofii płodu u matek ze świądem. W leczeniu zastosowanie mają preparaty, które wiążąc kwasy żółciowe, obniżają ich poziom w we krwi. Stosuje się wlewy kroplowe z witaminami B, C, PP. Pomocniczo można łagodzić objawy świądu lekami przeciwhistaminowymi, czy maściami chłodzącymi. Jednak pamiętać należy o stosowaniu przeciwhistaminików pod kontrolą lekarza, gdyż leki te mogą mieć szkodliwe działanie dla dziecka.

Choroby skóry w czasie ciąży mogą mieć łagodniejszy oraz cięższy przebieg. Pamiętać należy, że schorzenia te nie pozostają bez wpływu na płód. Dlatego niepokojące objawy ogólne (gorączka, ból stawów, zażółcenie powłok) związane ze zmianami na skórze, powinny być alarmujące dla każdej kobiety ciężarnej i skutkować konsultacją z lekarzem prowadzącym ciążę.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu