Ginekologia


autor:  Lek. Jakub Cetnarski
kategoria:  Ginekologia

Ponad 24% kobiet rodzących określa ból porodowy jako najsilniejszy w życiu. Odczuwanie silnego bólu przy porodzie może wpływać niekorzystnie na jego przebieg, działa bowiem stresogennie na cały organizm kobiety.

Uwalniają się aminy katecholowe (tzw. hormony stresu), przyspiesza podstawowa przemiana materii, zmniejsza się przepływ krwi przez tętnice maciczne oraz łożysko, a to z kolei może prowadzić do niedotlenienia płodu. Ponadto aminy te mogą osłabiać czynność skurczową macicy, przez to wydłużać czas porodu, co również nie jest obojętne dla pourodzeniowej kondycji noworodka. Właśnie dlatego poród jest „zabiegiem” często wymagającym interwencji anestezjologicznej, polegającej na zastosowaniu odpowiedniego znieczulenia.

Możliwości znieczulenia w trakcie porodu

Istnieje kilka technik znoszenia bólu okołoporodowego. Możemy wśród nich wyróżnić: leki przeciwbólowe podawane pozajelitowo (domięśniowo), znieczulenie wziewne (z zastosowaniem podtlenku azotu), a nawet akupunktura (np.: w Chinach) czy psychoterapia. Najbardziej efektywne obecnie znieczulenie do porodu to tzw. znieczulenie przewodowe. Może ono być dwojakiego rodzaju: znieczulenie zewnątrzoponowe lub podpajęczynówkowe.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu