Hematologia


autor:  Lek. med. Krzysztof Bury
kategoria:  Hematologia

Ciągle czujesz się senny, osłabiony, łatwo się meczysz; nie możesz skupić myśli, masz problemy z uczeniem się i odczuwasz przyspieszone bicie serca. Osoby z twojego otoczenia mówią, że wyglądasz jakoś niewyraźnie – jesteś blady. To mogą być objawy anemii – nie zwlekaj i skonsultuj się w ze swoim lekarzem.

Co to właściwie jest anemia?

Anemia to potoczne określenie niedokrwistości, czyli zmniejszenia ilości hemoglobiny i liczby erytrocytów poniżej normy, określonej dla danej płci i wieku. Norma hemoglobiny dla mężczyzn to 14-18g/dl, dla kobiet jest nieco niższa 14-16g/dl (jeszcze niższa u kobiet ciężarnych).

Skąd się bierze?

Do niedokrwistości doprowadza wiele sytuacji. Najważniejsze grupy przyczyn to te związane z: utratą krwi, zaburzonym wytwarzaniem erytrocytów lub skróconym ich przeżyciem.

Niedokrwistości związane z utratą krwi (mogą być ostre i przewlekłe)

  • Ostre związane są z krwotokiem np. w wyniku urazu zewnętrznego, perforacją wrzodu.
  • Przewlekłe anemie związane są z niewielkimi, a częstszymi utratami krwi np. w chorobach przewodu pokarmowego (rak jelita grubego), u kobiet w wyniku nieprawidłowych krwawień z narządów rodnych.

Niedokrwistości związane z zaburzonym wytwarzaniem erytrocytów

  • Mogą być wynikiem niedoborów: żelaza, witaminy B12 albo kwasu foliowego, niezbędnych do prawidłowej budowy krwinki czerwonej.
  • Związane z nieprawidłowościami szpiku – niedokrwistość aplastyczna czyli niewydolność szpiku np. po radioterapii, po zastosowaniu niektórych leków (np. cyklofosfamid), czy innych toksycznych substancji (np. benzen), które powodują uszkodzenie szpiku.

zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu