Hematologia


autor:  Lek. med. Krzysztof Bury
kategoria:  Hematologia, Badania

Otrzymujesz wynik badania morfologii krwi obwodowej i jest on dla Ciebie nic nieznaczącą kombinacją liter i liczb? Krępujesz zapytać się lekarza, co oznaczają poszczególne wyniki tego badania? Poniżej postaram się przybliżyć Ci najczęściej wykonywane badanie w praktyce klinicznej.

Na wynik morfologii krwi obwodowej składa się:

  • Liczba elementów morfotycznych: krwinek czerwonych (erytrocytów), białych krwinek (leukocytów) z ich poszczególnymi typami, płytek krwi (trombocytów).
  • Określenie wartości hemoglobiny i hematokrytu.
  • Obliczenie wskaźników czerwonokrwinkowych: MCV, MCH, MCHC.

Jak przygotować się do tego badania?

  • Idąc na badanie powinieneś być wypoczęty (nie wykonywać wysiłku fizycznego, gdyż może on w znaczący sposób podnosić poziom leukocytów).
  • Jeśli jest to możliwe pozostań na czczo (ale nie jest to konieczne). Zjedzony posiłek może powodować leukocytozę (podwyższenie liczby leukocytów), nie jest ona jednak znacząca.

Podawane zakresy norm mogą różnić się nieznacznie między poszczególnymi laboratoriami. Jest to związane z analizatorami, ich kalibracją, odczynnikami jakich używają laboranci.

RBC – erytrocyty (krwinki czerwone) – ich głównym zadaniem jest transport tlenu do tkanek. Norma u mężczyzn wynosi: 4,2-5,4 mln/µl, a u kobiet 3,5-5,2 mln/µl. Ich nadmiar (czyli erytrocytoza) może być związany z odwodnieniem (wskutek biegunki, wymiotów, nadmiernego pocenia się), chorobą nowotworową (czerwienicą prawdziwą), czy poliglobulią (wskutek niedotlenienia – przewlekłe choroby płuc, przebywanie na dużych wysokościach). Ich niedobór (czyli erytropenia) może być związany z przewodnieniem organizmu („rozcieńczeniem krwi”), czy niedokrwistościami (z powodu utraty krwi, niedoboru żelaza, witaminy B12, czy kwasu foliowego).

HGB, Hb – hemoglobina – to specyficzne białko, znajdujące się w erytrocytach, którego zadaniem jest przenoszenie tlenu z płuc do tkanek obwodowych.
Norma u mężczyzn wynosi: 14-18,0 g/dl, u kobiet: 12-16,0 g/dl (w ciąży jest mniejsza). Nadmiar hemoglobiny, podobnie jak w przypadku erytrocytów. Niedobór hemoglobiny jest kryterium niedokrwistości.

HCT, Ht – hematokryt, czyli stosunek objętości erytrocytów do objętości pełnej krwi. Norma u mężczyzn: 40-54%, u kobiet: 37-47%. Przyczyny zwiększonego i zmniejszonego hematokrytu są podobne jak erytrocytów.

Ret. – retykulocyty
są to młode formy erytrocytów, które w ciągu kilku dni staja się dojrzałymi formami. Ich liczba świadczy o aktywności procesu powstawania erytrocytów w ciągu ostatnich 48h. Norma: 0,5-0,15% (5-15%). Ich liczba wzrasta w chorobach prowadzących do utraty/zniszczenia erytrocytów.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (2 głosów)

Poprzedni

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu