Hematologia


autor:  Lek. med. Krzysztof Bury
kategoria:  Hematologia

Słysząc taką diagnozę tracimy grunt pod nogami i mamy jedną myśl w głowie - nadchodzi koniec. Jednak nie możemy tak myśleć i tracić nadziei. Pojawiające się nowe leki i udoskonalone metody leczenia w wielu wypadkach pozwalają na wyleczenie tej ciężkiej choroby.

Co to jest właściwie?

Białaczka (leucaemia) jest chorobą nowotworową układu białokrwinkowego, charakteryzującą się obecnością w: szpiku, krwi oraz narządach takich jak węzły chłonne, czy śledziona, klonu zmienionych nowotworowo komórek. Komórki te wywodzą się z wczesnych etapów hematopoezy (czyli procesu tworzenia elementów morfotycznych krwi, zachodzącego w szpiku kostnym) i wypierają komórki prawidłowe. Istnieje wiele klasyfikacji białaczek, dzieli się je m.in. na limfoblastyczne i szpikowe, a także przebiegające w formie ostrej i przewlekłej. Częściej dotyczą mężczyzn.

Skąd się bierze?


Do powstania komórek białaczkowych dochodzi w wyniku transformacji nowotworowej komórki macierzystej (tzw. „komórki matki”). Dlaczego się tak dzieje, nie zostało wyjaśnione. Wyróżnia się następujące czynniki, mogące zwiększać ryzyko pojawienia się białaczki:

  • narażenie na promieniowanie jonizujące lub substancje chemiczne (np. benzen);
  • predyspozycje genetyczne;
  • wcześniejsze leczenie chemioterapią;
  • infekcje wirusowe.

zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu