Hematologia


autor:  Lek. med. Krzysztof Bury
kategoria:  Hematologia

Chłoniaki (lymphoma) są to nowotwory układu chłonnego, polegające na niekontrolowanym rozroście zmienionych nowotworowo limfocytów B, T lub naturalnych komórek cytotoksycznych (NK). Wymienione komórki są prawidłowymi elementami naszego układu odpornościowego. Większość chłoniaków wywodzi się z rozrostu nowotworowego limfocytów B.

Chłoniak może rozwijać się wszędzie tam, gdzie pojawia się tkanka limfatyczna, m.in. w narządach układu chłonnego (węzły chłonne, śledziona, migdałki), w narządach wewnętrznych, w ośrodkowym układzie nerwowym, czy skórze. Może występować tylko pod postacią guzów lub naciekać szpik kostny, wypierając z niego prawidłowe komórki. Chłoniaki dzieli się na dwie grupy: ziarnicze i nieziarnicze.

Skąd się bierze?

Nie udało się ustalić etiologii chłoniaków. Możemy natomiast rzucić światło na czynniki zwiększające ryzyko ich rozwoju, są to:

  • narażenie na promieniowanie jonizujące;
  • narażenie na substancje chemiczne: benzen, pestycydy, azbest, substancje używane w przemyśle petrochemicznym, narażenie na częsty kontakt z farbami  do włosów;
  • infekcje wirusowe: wirus Epsteina-Bara, HIV, wirus herpes typ 8;
  • choroby autoimmunologiczne;
  • wcześniejsze leczenie chemioterapią;
  • predyspozycje genetyczne.

zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu