Hematologia


autor:  Lek. med. Krzysztof Bury
kategoria:  Hematologia


Diagnostyka

Jak zwykle badanie i wywiad lekarski jest wstępnym etapem diagnostyki. Z badań laboratoryjnych zazwyczaj wykonuje się: morfologię krwi (poszukuje się w niej zmienionych nowotworowo komórek), w której może być stwierdzalna niedokrwistość, małopłytkowość, leukocytoza, leukopenia, a także zwiększone stężenie LDH , podwyższone OB, enzymy wątrobowe, czy stężenia immunoglobulin. Biopsja szpiku, badanie histopatologiczne zajętego węzła chłonnego lub wycinka z zajętego narządu mogą ujawnić nacieki komórek nowotworowych. Badania obrazowe, takie jak RTG, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny czy USG danej okolicy ciała, wykonywane są w zależności od indywidualnych wskazań.

Leczenie

Rodzaj terapii uzależniony jest od wielu czynników: typu chłoniaka, jego stopnia zaawansowania, wieku chorego, chorób towarzyszących, rokowania itd. Stosuje się kilka rodzajów leczenia, a które będzie najskuteczniejsze ocenia lekarz:

  • radioterapia;
  • chemioterapia;
  • połączenie obu wyżej wymienionych metod;
  • leczenie operacyjne;
  • przeszczep szpiku.

Wciąż trwają badania nad nowymi lekami w terapii chłoniaków.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu