Hematologia


autor:  Lek. med. Krzysztof Bury
kategoria:  Hematologia


Diagnostyka

Wywiad i badanie lekarskie jest wstępnym etapem do dalszej diagnostyki. W badaniach laboratoryjnych (oprócz specyficznych wskaźników, zależnych od przyczyny wywołującej DIC) możemy zawsze stwierdzić:

  • spadek liczby płytek krwi (trombocytów);
  • zwiększone stężenie D-dimerów (czyli produktów rozpadu fibrynogenu);
  • zmniejszenie stężenia fibrynogenu oraz innych czynników krzepnięcia;
  • nieprawidłowe (wydłużone) wskaźniki APTT, PT.

Istnieją też dokładne kryteria rozpoznawania tego zespołu.

Sposoby leczenia

Podstawą jest oczywiście leczenie przyczynowe (np. leczenie zakażeń, operacja chirurgiczna). Poza tym wprowadza się leczenie objawowe, aby wyrównać stan pacjenta. Przetacza się świeżo mrożone osocze, koncentraty krwinek płytkowych i krwinek czerwonych. Podaje się pacjentowi fibrynogen, inhibitory fibrynolizy i koncentratory inhibitorów krzepnięcia (aktywowane białko C).

Rokowanie jest poważne i uzależnione od wielu czynników, między innymi choroby podstawowej, stopnia nasilenia objawów, czasu jaki upłynął do wdrożenia leczenia i chorób towarzyszących.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu