Hematologia


autor:  Lek. med. Krzysztof Bury
kategoria:  Hematologia

Często pojawiają się u Ciebie drobne wybroczyny na skórze, krwawienia z nosa, dziąseł, a nawet siniaki bez wcześniejszego urazu? Skonsultuj się z lekarzem, gdyż mogą być to objawy zmniejszonej liczby płytek we krwi.

Warto wyjaśnić przyczyny tych objawów i zastosować odpowiednie leczenie, by uniknąć sytuacji zagrażających Twojemu życiu.

Małopłytkowość (inaczej trombocytopenia) jest to stan obniżenia liczby płytek krwi (trombocytów) poniżej normy, czyli poniżej 150 000/μl. Dalszy spadek liczby płytek poniżej 30 tyś/μl może być przyczyną skazy krwotocznej (czyli samoistnych krwawień), jednak jej objawy mogą ujawniać się już przy wyższych wartościach płytek. Jest to indywidualnie zróżnicowane, ale uważa się, że 30 tyś/μl jest jeszcze bezpiecznym poziomem dla człowieka. W zdrowym organizmie zachowany jest stan hemostazy, czyli równowagi pomiędzy procesami krzepnięcia i krwawienia. Właśnie w nim uczestniczą płytki krwi, zapobiegając wydostawaniu się krwi poza obręb naczynia np. podczas jego skaleczenia (tworzą tzw. czop, który zamyka ubytek w naczyniu).

Jak powstaje małopłytkowość?

Wyróżnia się małopłytkowości wrodzone i nabyte. Wśród nich podstawowe grupy przyczyn to:
niewystarczające wytwarzanie płytek na skutek:

  • aplazji (czyli zaniku), bądź hipoplazja (niedorozwoju) megakariocytów, z których powstają trombocyty;
  • włóknienia szpiku;
  • uszkodzenia szpiku (a w nim megakariocytów) wskutek działania promieniowania jonizującego (np. po radioterapii nowotworów), po zastosowaniu niektórych leków (antracykilina, metotreksat, diuretyki tiazydowe);
  • białaczki lub zespołu mielodysplastycznego (naciekają szpik wypierając prawidłowe komórki);
  • niedoborów witaminowych (witamina B12 , kwas foliowy);
  • niedokrwistości Fanconiego;
  • zespołu Allporta;
  • zakażenia wirusowego (różyczka, cytomegalia, HIV, wirusy zapalenia wątroby);
  • alkoholizmu;

zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 3.0 (2 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu