Kardiologia


autor:  Lek. med. Krzysztof Bury
kategoria:  Kardiologia


Istnieją również bardziej zaawansowane metody badania, wykonywane przez wysoko specjalistyczne ośrodki. Tzw. badanie elektrofizjologiczne serca, które jest badaniem inwazyjnym, wykonywanym w szczególnych przypadkach (wiąże się z umieszczeniem specjalnych cewników w sercu, podłączonych do komputera).

Leczenie


Leczenie uzależnione jest od typu zaburzeń i objawów jakie ono powoduje.

  • W przypadku arytmii powodujących zatrzymanie krążenia (np. migotanie komór, czy asystolia) konieczne są natychmiastowe zabiegi reanimacyjne w postaci defibrylacji lub/i masażu pośredniego serca (ucisku klatki piersiowej).
  • W przypadku niektórych zaburzeń rytmu, wywołujących ciężkie objawy (np. migotanie przedsionków, trzepotanie przedsionków) wykonuje się zabieg kardiowersji (wyładowanie prądem elektrycznym zwykle o mniejszym natężeniu niż defibrylacja i zsynchronizowane z zapisem EKG), celem przywrócenia prawidłowego rytmu serca.
  • W przypadku zbyt wolnych rytmów (bradykardii np. z powodu zespołu chorego węzła zatokowego) pacjentowi implantuje się specjalne urządzenie - kardiostymulator, którego elektrodę/elektrody umieszcza się w sercu. Zastępuje on nasz naturalny rozrusznik, wysyłając impulsy elektryczne stymulujące serce do skurczu.
  • Leczenie farmakologiczne, które ma na celu bądź przywrócenie rytmu zatokowego, bądź zapobieganie wystąpieniu zaburzeń rytmu serca.
  • Szczególnym rodzajem leczenia zaburzeń rytmu jest tzw. zabieg ablacji, polegający na usunięciu ośrodka będącego źródłem zaburzeń rymu. Jednym z rodzajów ablacji jest wprowadzenie do serca specjalnej elektrody, za pomocą której „wypala” się źródło, będące przyczyną zaburzeń rytmu.
  • U pacjentów zagrożonych nagłym zatrzymaniem krążenia, implantuje się kardiowerter defibrylator, urządzenie które w przypadku wykrycia groźnej arytmii ma za zadanie przerwać ją wyładowaniem elektrycznym (urządzenie to podobnie jak kardiostymulator umieszcza się w okolicy podobojczykowej, a elektrody poprzez żyły doprowadzane są do serca).

zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu