Kardiologia


autor:  Lek. med. Krzysztof Bury
kategoria:  Kardiologia

Klatkę piersiową wiele osób kojarzy tylko z sercem. A przecież ból, który odczuwamy w tej okolicy może pochodzić z wielu innych narządów i struktur – zlokalizowanych zarówno w klatce piersiowej, jak również leżących poza nią.

Ból jest zawsze sygnałem alarmującym. To nasz sam organizm sam informuje nas, iż dzieje się w nim coś niedobrego, że funkcjonuje w nieprawidłowych warunkach. Pewnych sygnałów nie możemy więc zignorować.

Ból w klatce piersiowej nie zawsze pochodzi z serca, choć ten, który pochodzi od niego, może wiązać się z poważnym zachorowaniem. Ból pojawiający się w tej okolicy ciała, może być związany zarówno: z narządami położonymi wewnątrz klatki piersiowej, z samą ścianą klatki piersiowej, bądź pochodzić z innych regionów ciała np. szyi czy narządów jamy brzusznej. Dlatego tak ważne jest dokładne opisanie charakteru i lokalizacji bólu, które pomogą lekarzowi w postawieniu diagnozy. Na szczęście nie każdy ból w obrębie tego regionu ciała jest dla nas groźny.

Skąd ten ból w klatce piersiowej?

Ból może pochodzić z narządów położonych wewnątrz klatki piersiowej. Może dotyczyć: przełyku, tchawicy, oskrzeli, opłucnej, aorty, mięśnia serca, osierdzia.  Dolegliwości bólowe mogą być związane z strukturami tworzącymi klatkę piersiową, a więc: mięśniami, kręgosłupem, żebrami, rdzeniem kręgowym, nerwami czuciowymi, gruczołami piersiowymi czy skórą.  Ból odczuwany w tej okolicy, może pochodzić z narządów jamy brzusznej i najczęściej promieniuje od: żołądka, dwunastnicy, trzustki, pęcherzyka żółciowego, wątroby.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu