Kardiologia


autor:  Lek. med. Krzysztof Bury
kategoria:  Kardiologia


Ból w klatce piersiowej pojawiający się podczas połykania, może być związany z chorobą przełyku. Może być to zaburzenie motoryki przełyku (jego ruchomości), ale może być to również objaw poważnej choroby nowotworowej, więc nie należy go bagatelizować. Ból o charakterze najczęściej pieczenia lub gniecenia, czasem z towarzyszącą zgagą, pojawiający się w krótkim czasie po spożyciu posiłku, bądź po przyjęciu pozycji leżącej, a ustępujący po lekach zobojętniających, najprawdopodobniej związany jest z chorobą refluksową przełyku.

Silny ból, narastający bądź stały, wolno ustępujący, w okolicy prawego podżebrza, często promieniujący do prawego barku, pojawiający się po spożyciu najczęściej tłustego posiłku, może być związany z kamicą pęcherzyka żółciowego.

Ból ostry, kłujący, nasilający się przy dotyku wzdłuż konkretnego nerwu, przy ruchach czy oddychaniu, może być związany z nerwobólem; powstałym m.in. na skutek półpaśca albo ucisku przez zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa.

Pęknięcie wrzodu żołądka wiążę się z silnym, przeszywającym, kłującym bólem w nadbrzuszu, który może promieniować do pleców.

Nie zapominajmy też o psychogennych bólach w klatce piersiowej, które nie są związane z chorobą toczącą się w obrębie klatki piersiowej, pojawiające się np. u chorych z zaburzeniami nerwicowymi.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu