Kardiologia

fot. sxc.hu


autor:  Lek. Krzysztof Nycz
kategoria:  Kardiologia

Bypassy to pomosty aortalno-wieńcowe, służące do rewaskularyzacji tętnic serca (przywrócenia przepływu krwi w tętnicach wieńcowych), które uległy zwężeniu lub niedrożności w przebiegu choroby wieńcowej.

Choroba wieńcowa i jej objawy wynikają z dysproporcji pomiędzy zapotrzebowaniem serca a przepływem krwi przez zmienione miażdżycowo naczynia wieńcowe. Niedokrwienie mięśnia sercowego objawia się bólem w klatce piersiowej, który ogranicza, a niekiedy nawet uniemożliwia, podjęcie jakiejkolwiek aktywności fizycznej.

Pomostowanie tętnic wieńcowych (CABG, ang. coronary artery bypass graft) jest jedną z najczęściej wykonywanych operacji w chirurgii serca. Dobre wyniki operacji CABG zależą nie tylko od poprawnej kwalifikacji pacjentów do zabiegu (stopień zaawansowania miażdżycy, stan mięśnia sercowego, przygotowanie do operacji), lecz również użytego materiału w celu wytworzenia pomostów oraz farmakoterapii i kontroli pooperacyjnej.

Do operacji wybiera się osoby z chorobą wieńcową (w tym również z zawałem lub po zawale mięśnia sercowego). Podczas kwalifikacji do zabiegu bierze się pod uwagę:

  • obecność zmian w pniu lewej tętnicy wieńcowej;
  • ilość zajętych tętnic serca przez proces chorobowy i skomplikowanie zmian (służy do tego celu skala Syntax score);
  • możliwość wykonani plastyki naczynia drogą przezskórną (tzw. PCI);
  • współwystępowanie innych chorób serca (wady zastawkowe);
  • kurczliwość mięśnia sercowego;
  • techniczne możliwości wykonania zabiegu;
  • ryzyko operacyjne.

zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (3 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu