Kardiologia

fot. sxc.hu


autor:  Lek. med. Krzysztof Bury
kategoria:  Kardiologia, Badania

Ciśnienie tętnicze krwi to parametr naszego dobrostanu, który zmienia się wielokrotnie w ciągu doby. Istnieje wiele czynników, które wpływają na jego wartość. Na część z nich mamy wpływ my sami. Dowiedz się, jak w prawidłowy sposób wykonać pomiar ciśnienia tętniczego krwi, aby uniknąć fałszywych jego wartości.

Ciśnienie tętnicze krwi jest zmienne w ciągu doby i ma na to wpływ wiele różnorakich czynników. Niektóre zależne są od nas - np. wysiłek fizyczny, obfity posiłek, wypicie alkoholu lub kawy, stres. Dlatego warto poznać zasady prawidłowego pomiaru ciśnienia tętniczego krwi by uniknąć generowania fałszywych jego wartości.

To warto wiedzieć

Na początek garść podstawowych informacji. Wartość ciśnienia podajemy w milimetrach słupa rtęci (mmHg), a jego prawidłowy zapis wygląda następująco: 135/80 mmHg ( gdzie 135- to wartość ciśnienia skurczowego potocznie nazywana „górnym”, a 80 - to wartość ciśnienia rozkurczowego potocznie nazywana „dolnym”). Warto aby na początku historii pomiarowej, dokonać następujących po sobie dwóch pomiarów na obu kończynach górnych (najlepiej na ramionach). Jest to ważne z tego powodu, że  uzyskane wartości ciśnienia z obydwu ramion mogą się różnić, jednak różnica ta nie powinna być większa niż 20 mmHg w przypadku ciśnienia skurczowego i 10 mmHg w przypadku ciśnienia rozkurczowego. Jeśli uzyskane przez Ciebie ciśnienie różni się znacznie od wartości podanych – powinieneś skonsultować się z lekarzem. Kolejne pomiary należy wykonywać na tym samym ramieniu, na którym wartości ciśnienia tętniczego krwi były wyższe. Kolejne następujące po sobie pomiary mogą się również różnić między sobą, co jest stanem normalnym.

Metody pomiaru ciśnienia tętniczego

Pomiaru wartości ciśnienia tętniczego możemy dokonać dwoma metodami: osłuchowo bądź oscylometrycznie. W przypadku pomiarów metodą osłuchową wartość naszego ciśnienia odczytuje lekarz lub pielęgniarka poprzez osłuchiwanie tonów serca przykładając słuchawkę do zgięcia łokciowego. Jest to metoda bardzo dokładna, jednak wymaga umiejętności w tym zakresie. Natomiast metoda oscylometryczna, która ma zastosowanie w większości aparatów elektronicznych, szacuje wartość ciśnienia tętniczego na podstawie zmian ciśnienia w mankiecie, który zakładamy na badaną kończynę. Metoda ta jest bardzo pomocna zwłaszcza w pomiarach domowych i wymaga mniejszych umiejętności niż metoda osłuchowa. Jednak czasami u pewnych chorych np. z zaburzeniami rytmu serca, może być utrudniona.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu