Kardiologia


autor:  Lek. med. Krzysztof Bury
kategoria:  Kardiologia

Wiele razy słyszymy o konieczności zmiany stylu życia w kontekście różnych chorób. Ale czy tak właściwie wiemy, na czym ta zmiana ma polegać? Warto zauważyć, że nie tylko „tabletki” są w stanie obniżyć wartości ciśnienia tętniczego krwi, ale również potrafi to zdrowy styl życia.

Czy zdajemy sobie sprawę, iż modyfikując nasze dotychczasowe życie, możemy obniżyć wartości ciśnienia tętniczego (w ten sposób uchronić się przed przyjmowaniem leków w przyszłości, bądź ograniczyć ich ilość) jednocześnie przedłużając sobie życie? Dzięki skutecznemu leczeniu nadciśnienia tętniczego mamy szansę uniknąć groźnych powikłań takich jak udar mózgu, zawał serca, niewydolność serca, niewydolność nerek czy problemów z widzeniem. Można wręcz pokusić się o stwierdzenie, że nowy, korzystny styl życia – jest naszym najlepszym lekarstwem.

Leczenie nadciśnienia składa się z dwóch torów: leczenia farmakologicznego (lekami) i leczenia niefarmakologicznego, polegającego na zmianie dotychczasowego stylu życia pacjenta. Leczenie nadciśnienia zawsze powinno zaczynać się od modyfikacji stylu życia. Leczenie farmakologiczne, nieuzupełnione zmianą stylu życia często jest nieskuteczne, nawet pomimo przyjmowania kilku leków. Natomiast sama modyfikacja stylu życia, u niektórych pacjentów (z niewielkim nadciśnieniem) może być wystarczająca, lecz u innych efekt ten może być zbyt słaby i dopiero wówczas lekarz przepisuje leki. Aktualnie w leczeniu nadciśnienia stosuje się kilka grup leków (m.in.: beta blokery, inhibitory konwertazy angiotensyny, sartany, diuretyki, blokery kanałów wapniowych) różniących się mechanizmem działania. Stosowane są one w monoterapii (pacjent zażywa jeden rodzaj leku) lub w terapii skojarzonej (pacjent zażywa kilka leków z różnych grup). To jaki lek zostanie przepisany pacjentowi zależy od chorób współistniejących z nadciśnieniem, jak również od wartości wyjściowych ciśnienia tętniczego. Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez pacjentów w trakcie terapii, to nieregularne przyjmowanie leków lub nie zażywanie ich, gdy ciśnieniomierz wskaże prawidłowe wartości ciśnienia tętniczego. Pacjenci pomijają fakt, że unormowanie ciśnienia udało się uzyskać właśnie dzięki przyjmowaniu leków, a wszelkie modyfikacje terapii zawsze należy konsultować z lekarzem.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu