Kardiologia


autor:  Lek. med. Krzysztof Bury
kategoria:  Kardiologia


Weź sprawy w swoje ręce, czyli niefarmakologiczne metody leczenia

Skupmy się teraz na leczeniu niefarmakologicznym, a więc na modyfikacji stylu życia. Pamiętając o negatywnych czynnikach podnoszących ciśnienie tętnicze, postarajmy się wyeliminować je z naszego życia. Poniżej przedstawiono kilka rad, co można zrobić aby obniżyć wartości ciśnienia tętniczego:

  • Rzuć palenie papierosów. Jeśli sam nie potrafisz poproś swojego lekarza o poradę. Każdy wypalony papieros podnosi ciśnienie tętnicze o kilka milimetrów słupa rtęci, przez co najmniej kilkadziesiąt minut. Paląc 20 papierosów dziennie, narażasz sam siebie na stale podniesione wartości ciśnienia tętniczego, nie wspominając o szkodach, jakie powstają w Twoim układzie oddechowym.
  • Postaraj się wyeliminować lub ograniczyć spożycie napojów alkoholowych zarówno pod względem ilości, ale również pod względem zawartości procentowej alkoholu. Mężczyźni powinni spożywać poniżej 3 jednostek alkoholu na dobę, a kobiety poniżej 2 jednostek alkoholu na dobę. Za 1 jednostkę alkoholu uważa się: 1 kieliszek wódki (25ml), 1 lampka wina (125ml) czy 250 ml piwa.
  • Postaraj się ćwiczyć, co najmniej 3 razy w tygodniu, po minimum 30 minut pamiętając, by był to odpowiednio intensywny wysiłek. Jeśli cierpisz z powodu jakiejś choroby zapytaj lekarza, jaki wysiłek fizyczny jest dla ciebie odpowiedni.
  • Zwróć uwagę na swoją dietę, a przed wszystkim ogranicz spożycie soli kuchennej. Według Towarzystw Kardiologicznych osoby z nadciśnieniem tętniczym powinny spożywać poniżej 5-6 g soli dziennie (co odpowiada 1 łyżeczce do herbaty). Tymczasem Polska należy do krajów o najwyższym spożyciu soli w Europie. Postaraj się by solniczka zniknęła z Twojego stołu. O tym jak ograniczyć spożycie soli zostało szerzej opisane w artykule pt. „Sól czy naprawdę szkodzi?”.
  • Jeśli cierpisz na nadwagę lub otyłość - spróbuj zmniejszyć masę swojego ciała. Jeśli nie możesz poradzić sobie sam, poproś o poradę lekarza lub dietetyczkę.
  • Naucz się radzić sobie z sytuacjami stresowymi. Każdy z nas ma swoje wypracowane sposoby relaksacji (słuchanie ulubionej muzyki, uprawianie sportu lub gimnastykowanie się), a więc postaraj się wprowadzić je jako stały element codziennego życia. Jeśli mimo to czujesz się zestresowany, to może warto skorzystać z kursów psychologicznych, które uczą jak radzić sobie ze stresem.
  • Pamiętaj, iż leki kupowane bez recepty również mogą wpływać na wartości ciśnienia tętniczego i utrudniać jego leczenie. Zanim po nie sięgniesz, skonsultuj się ze swoim lekarzem lub farmaceutą, czy możesz je bezpiecznie stosować. Przykładem takich leków są te należące do grupy niesterydowych leków przeciwzapalnych; kupowane bardzo często w kiosku, czy sklepie z powodu bólu głowy, innych dolegliwości bólowych lub na przeziębienie (np. naproksen, ketoprofen, diklofenak, ibuprofen).

Należy pamiętać, że nie tylko „tabletki” są w stanie obniżyć wartości ciśnienia tętniczego i wiele zależy od nas samych, naszej silnej woli i nauczenia się zdrowego stylu życia.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu