Kardiologia


autor:  Lek. med. Krzysztof Bury
kategoria:  Kardiologia

Często słyszysz o tym schorzeniu, ale poza dużą liczbą na ekranie ciśnieniomierza, nie wiesz, jakie są jego objawy? Jakie niesie ze sobą zagrożenia? Dlaczego nazywane jest „cichym zabójcą”? Nieraz słyszysz, że ktoś ma wysokie ciśnienie górne, innym razem ktoś mówi o wysokim ciśnieniu rozkurczowym, a Ty zakłopotany, krępujesz zapytać się, co to znaczy? W tym artykule postaram się odpowiedzieć na te i inne pytania oraz przybliżyć Ci temat, który dotyczy ok. 30% dorosłych Polaków.

Definicja nadciśnienia tętniczego brzmi prosto - jest to stan długotrwale podwyższonych wartości ciśnienia tętniczego krwi. Rozpoznawane jest wówczas, gdy podczas dwóch kolejnych wizyt, lekarz stwierdzi wartości ciśnienia skurczowego („górnego”) ≥ 140 mm Hg i lub ciśnienia rozkurczowego („dolnego”) ≥90 (myślimy tu o wartości średniej, uzyskanej z co najmniej 2 pomiarów w ciągu każdej wizyty).

Ale skąd się to ciśnienie bierze? Ciśnienie tętnicze jest to siła, z jaką krew wypychana przez serce oddziaływuje na ścianę naczyń tętniczych. Wyróżnia się ciśnienie skurczowe, które odzwierciedla wielkość ciśnienia podczas skurczu serca (nazywane potocznie ciśnieniem górnym) oraz ciśnienie rozkurczowe - panujące w naczyniach podczas rozkurczu serca (jest ono niższe od skurczowego i potocznie nazywane jest dolnym). Wartości ciśnienia podajemy w jednostce milimetrów słupa rtęci [mmHg]. Zapisując wynik, pierwszą podajemy wartość ciśnienia skurczowego, a drugą, wartość ciśnienia rozkurczowego (np.130/75 mmHg).

Co doprowadza do nadciśnienia?

Przyczyny rozwoju nadciśnienia tętniczego są wielorakie. Wyróżnia się nadciśnienie tętnicze pierwotne (stanowiące ponad 95% przypadków rozpoznań), w którym nie udaje się znaleźć jednego czynnika wywołującego oraz nadciśnienie wtórne, którego przyczynę udaje się zdiagnozować i skutecznie wyleczyć (np. zwężenie tętnicy nerkowej). W przypadku nadciśnienia pierwotnego ważną rolę odgrywają czynniki genetyczne jak również styl życia. Na czynniki genetyczne oczywiście nie mamy wpływu, lecz wiele czynników dotyczących stylu życia możemy z sukcesem zmodyfikować. Wśród nich są między innymi: otyłość, niewłaściwa dieta, palenie papierosów, przewlekły stres, brak aktywności fizycznej, spożywanie alkoholu czy przyjmowanie niektórych leków. Jeśli chcesz wiedzieć jak radzić sobie z tymi czynnikami, zaglądnij do artykułu pt. „Leczenie nadciśnienia tętniczego - czy tylko tabletki?”


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu