Definicja nadciśnienia tętniczego brzmi prosto - jest to stan długotrwale podwyższonych wartości ciśnienia tętniczego krwi. Rozpoznawane jest wówczas, gdy podczas dwóch kolejnych wizyt, lekarz stwierdzi wartości ciśnienia skurczowego („górnego”) ≥ 140 mm Hg i lub ciśnienia rozkurczowego („dolnego”) ≥90 (myślimy tu o wartości średniej, uzyskanej z co najmniej 2 pomiarów w ciągu każdej wizyty).
Ale skąd się to ciśnienie bierze? Ciśnienie tętnicze jest to siła, z jaką krew wypychana przez serce oddziaływuje na ścianę naczyń tętniczych. Wyróżnia się ciśnienie skurczowe, które odzwierciedla wielkość ciśnienia podczas skurczu serca (nazywane potocznie ciśnieniem górnym) oraz ciśnienie rozkurczowe - panujące w naczyniach podczas rozkurczu serca (jest ono niższe od skurczowego i potocznie nazywane jest dolnym). Wartości ciśnienia podajemy w jednostce milimetrów słupa rtęci [mmHg]. Zapisując wynik, pierwszą podajemy wartość ciśnienia skurczowego, a drugą, wartość ciśnienia rozkurczowego (np.130/75 mmHg).
Co doprowadza do nadciśnienia?
Przyczyny rozwoju nadciśnienia tętniczego są wielorakie. Wyróżnia się nadciśnienie tętnicze pierwotne (stanowiące ponad 95% przypadków rozpoznań), w którym nie udaje się znaleźć jednego czynnika wywołującego oraz nadciśnienie wtórne, którego przyczynę udaje się zdiagnozować i skutecznie wyleczyć (np. zwężenie tętnicy nerkowej). W przypadku nadciśnienia pierwotnego ważną rolę odgrywają czynniki genetyczne jak również styl życia. Na czynniki genetyczne oczywiście nie mamy wpływu, lecz wiele czynników dotyczących stylu życia możemy z sukcesem zmodyfikować. Wśród nich są między innymi: otyłość, niewłaściwa dieta, palenie papierosów, przewlekły stres, brak aktywności fizycznej, spożywanie alkoholu czy przyjmowanie niektórych leków. Jeśli chcesz wiedzieć jak radzić sobie z tymi czynnikami, zaglądnij do artykułu pt. „Leczenie nadciśnienia tętniczego - czy tylko tabletki?”
Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.
Komentarze (0)
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu