Kardiologia


autor:  Lek. med. Krzysztof Bury
kategoria:  Kardiologia


Raz wyższe, raz niższe

Wartości ciśnienia tętniczego u człowieka nie jest stale jednakowa, lecz zmienia się w ciągu doby. Ma na to wpływ wiele sytuacji. Ciśnienie obniża się w nocy podczas snu, po obfitym posiłku oraz przy wysokich temperaturach powietrza, natomiast wzrasta podczas stresu, po wysiłku fizycznym, wypaleniu papierosa czy wypiciu alkoholu. Nawet kolejno po sobie wykonywane pomiary mogą różnić się miedzy sobą. Ciśnienie tętnicze mierzymy zazwyczaj na ramieniu (podajemy wówczas wartości ciśnień panujących w tętnicy ramiennej). Ważne jest aby na początku zmierzyć ciśnienie na obu kończynach górnych i porównać otrzymane wartości. Nie powinny różnić się między sobą o więcej niż 20 mmHg w przypadku ciśnienia skurczowego i nie więcej niż 10 mmHg w przypadku ciśnienia rozkurczowego. Jeśli zauważysz u siebie większe różnice skonsultuj się z lekarzem. Przy kolejnych próbach powinno się wykonywać pomiary na tym ramieniu, na którym były wyższe wartości ciśnienia tętniczego. Ważne jest by nauczyć się dokonywać pomiarów ciśnienia w prawidłowy sposób (temat ten został omówiony w artykule pt „Czy prawidłowo mierzysz swoje ciśnienie tętnicze krwi”).

Czym się objawia?

Nadciśnienie tętnicze nazywane jest „cichym zabójcą”. To dlatego, że bardzo często ma bezobjawowy przebieg i o samej chorobie dowiadujemy się przypadkiem, lub wówczas, gdy pojawią się już jej powikłania (zawał serca, udar mózgu…). Dlatego tak ważne jest by nie lekceważyć tego schorzenia. Równocześnie jednak nie powinniśmy ulegać panice, gdyż istnieją skuteczne sposoby obniżania ciśnienia tętniczego. Natomiast to od nas samych w głównej mierze (od regularności przyjmowania leków, stosowania zaleceń lekarza, zmiany stylu życia), zależy z jakim skutkiem będzie się normalizować nasze ciśnienie. Czasami nadciśnienie może manifestować się niecharakterystycznie takimi objawami jak: bóle głowy (często o charakterze pulsującym), zaburzenia widzenia, krwawienia z nosa, nudności, wymioty. Natomiast nieleczone prowadzi między innymi do: pogorszenia wzroku, niekorzystnego przerostu mięśnia sercowego (a z czasem do niewydolności serca), udaru mózgu, chorób nerek prowadzących nieodwracalnie do ich niewydolności.

Jak widać nadciśnienia nie można traktować jak błahej dolegliwości, która sama przejdzie. Już w momencie rozpoznania należy podjąć radykalne zmiany w swoim stylu życia, a jak to nie wystarczy, należy rozpocząć leczenie farmakologiczne. Więcej informacji o nadciśnieniu i sposobach jego leczenia znaleźć można w artykule pt. „Leczenie nadciśnienia tętniczego - czy tylko tabletki?”.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu