Kardiologia

fot. sxc.hu


autor:  Lek. med. Krzysztof Bury
kategoria:  Kardiologia

Niewydolność serca to narastający problem współczesnej medycyny. W związku z postępem, jaki dokonał się w kardiologii, udaje się uratować coraz więcej osób z różnymi schorzeniami serca, które dotychczas źle rokowały. W rezultacie jednak choroby te doprowadzają do niewydolności serca, stąd też zwiększa się stale zachorowalność na to schorzenie. Niestety jest to choroba postępująca. Co zrobić by mimo tej ciężkiej diagnozy móc funkcjonować?

Podstawowe informacje

Niewydolność serca (n.s.) jest zespołem objawów wynikających z nieprawidłowej pracy serca (tzn. serce, jako "pompa" staje się niewydolne). W zależności od stopnia upośledzenia tej funkcji niewydolność serca może mieć różny przebieg i objawy. Szacuje się, iż w Polsce problem ten dotyczy ok. 1 mln osób, a jej częstość zwiększa się z wiekiem. Przyczynami są najczęściej: choroba wieńcowa, a więc i zawał serca, nadciśnienie tętnicze, wady serca. Wyróżnia się niewydolność lewo i prawo komorową, bądź obu komorową, w zależności od części serca, której funkcja ulega uszkodzeniu. Inne podziały dzielą niewydolność serca na skurczową i rozkurczową, albo na ostrą i przewlekłą (w zależności od szybkości rozwoju objawów). Niestety jest to choroba postępująca i w finale często dotyczy serca jako całości.

Czym się objawia?

W zależności, która część serca jest bardziej niewydolna (prawa czy lewa), objawy mogą różnić się miedzy sobą (jedne mogą być bardziej wyrażone, drugie mniej). Do podstawowych objawów niewydolności serca zaliczamy:

  • łatwą męczliwość (tzw. zmniejszoną tolerancję wysiłku),
  • duszność często występującą po przyjęciu pozycji leżącej i ustępującą po przyjęciu pozycji siedzącej lub stojącej (czasem lekarz pyta pacjenta ile poduszek podkłada pod plecy podczas snu - chce w ten sposób ocenić jak bardzo nasilona jest duszność u pacjenta),
  • kaszel, zwykle suchy,
  • obrzęki - w przypadku chorych chodzących będą lokalizować się w okolicy kostek i podudzi, natomiast u chorych leżących w okolicy lędźwiowo-krzyżowej (dlatego w przypadku chorych leżących warto zwrócić szczególną uwagę na tę okolicę ciała),
  • może pojawić się dyskomfort, a także ból w jamie brzusznej związany z powiększaniem się wątroby (wskutek zastoju krwi),
  • nocne oddawanie moczu (tzw. nycturia),
  • przyspieszenie częstości akcji serca (odczuwane przez chorych często, jako kołatanie serca),
  • bladą, spoconą i chłodną skórę kończyn.

Część z tych objawów związana jest z zatrzymywaniem wody w organizmie, dlatego na ten problem należy zwrócić szczególną uwagę przy leczeniu, zarówno farmakologicznym jak i niefarmakologicznym.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.0 (2 głosów)

Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu