Kardiologia


autor:  Lek. med. Krzysztof Bury
kategoria:  Kardiologia

Obrzęki kończyn dolnych, czyli potoczne „puchnięcie nóg” to nie tylko problem kosmetyczny, lecz przede wszystkim zdrowotny. Powstają zarówno w wyniku różnych procesów chorobowych toczących się w naszym organizmie, lecz również w skutek naszego nieprawidłowego stylu życia. Warto wiedzieć, jakich sytuacji unikać i jak żyć zdrowo, by cieszyć się zarówno zdrowiem jak i pięknem naszych nóg.

Obrzęki powstają na skutek ucieczki płynu z komórek i naczyń, poza ich obręb. Dzieje się tak w przebiegu kilku mechanizmów, między innymi:

  • wskutek utrudnionego przepływu krwi przez żyły (np. wskutek noszenia zbyt ściskających spodni lub butów);
  • poszerzenia naczyń i zwiększonej przepuszczalności ich ścian;
  • wzrostu ciśnienia hydrostatycznego w naczyniach (jest to ciśnienie wywierane przez ciecz pod wpływem jej własnej ciężkości - w tym przypadku przez krew w naczyniach), czy
  • niewystarczającej ilości albumin (specyficznych białek krążących we krwi), które utrzymują osocze w naczyniach.

Stąd też istnieje wiele przyczyn, które mogą doprowadzić do wyżej wymienionych procesów, czego skutkiem będzie powstanie obrzęków. Możemy podzielić obrzęki kończyn dolnych na dwie grupy. Pierwsza związana jest z  procesami chorobowymi, na których powstanie mamy zdecydowanie mniejszy wpływ i często dotyczą całego organizmu, nie tylko kończyn dolnych. Natomiast grupa druga związana z nieprawidłowym stylem życia, zażywanymi lekami itd. – tych obrzęków możemy uniknąć modyfikując swój styl życia.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu