Kardiologia


autor:  Lek. med. Krzysztof Bury
kategoria:  Kardiologia


Obrzęki chorobowe

W pierwszej grupie wyróżniamy:

  • Obrzęki pochodzenia sercowego - powstające najczęściej na skutek niewydolności serca. Upośledzenie tej „pompy” naszego organizmu sprawia, iż krew nie jest dostarczana do tkanek i narządów zgodnie z ich zapotrzebowaniem, jak również utrudniony jest powrót krwi do serca. Stąd też krew zalega w układzie żył, co może być źródłem obrzęków. Dotyczą one zazwyczaj osób starszych.
  • Obrzęki z niedożywienia (wskutek niedoboru białek i witamin np. albumin, które utrzymują osocze w naczyniach, płyn ucieka poza obręb naczyń).
  • Obrzęki powstałe na skutek niewydolności naczyń żylnych, co skutkuje żylakami kończyn dolnych. Zalegająca krew prowadzi po pierwsze do wzrostu ciśnienia hydrostatycznego, a w konsekwencji poszerzenia naczyń i wzrostu ich przepuszczalności, po drugie wokół żylaków może rozwijać się stan zapalny. Skutkiem jednego i drugiego mogą być obrzęki.
  • Obrzęki pochodzenia nerkowego. Wskutek uszkodzenia nerek, a dokładnie kłębuszków nerkowych lub cewek nerkowych, dochodzi do nieprawidłowej, nadmiernej utraty białek z moczem i związanego z tym zjawiskiem uciekania płynu poza naczynia krwionośne.
  • Obrzęki pochodzenia wątrobowego. Powstają najczęściej w skutek marskości wątroby i związane są ze zmniejszoną produkcją białek, które utrzymują osocze w naczyniach w związku, z czym płyn będzie uciekał z naczyń poza ich obręb i powstaną obrzęki zazwyczaj nie tylko w obrębie kończyn.
  • Obrzęki związane z zaburzeniami hormonalnymi np. w niedoczynności tarczycy.
  • Obrzęki związane z utrudnionym odpływem chłonki z naczyń limfatycznych (powstałe najczęściej wskutek niezamierzony, jako efekt uboczny leczenia operacyjnego lub radioterapeutycznego; np. po operacji nowotworu w okolicy pachwiny – często są niesymetryczne).
  • Obrzęki w ciąży. Mogą być skutkiem zarówno: zaburzeń hormonalnych, zwiększonej objętości krwi krążącej w naczyniach, czy ucisku rozrastającej się macicy na naczynia i utrudnionym w związku z tym odpływem krwi z kończyn dolnych.

Powyższych stanów nie jesteśmy w stanie rozpoznać samemu, dlatego zawsze w sytuacji długotrwale utrzymujących się obrzęków, należy zasięgnąć porady lekarza.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu