Kardiologia


autor:  Lek. med. Krzysztof Bury
kategoria:  Kardiologia

To bardzo uciążliwy problem zwłaszcza dla osób starszych, znacznie pogarszający komfort życia z uwagi na ich przewlekły charakter, trudności w leczeniu oraz dolegliwości. Niestety w naszym kraju popełnianych jest wiele błędów w leczeniu tego schorzenia, wynikających między innymi ze słabej edukacji pacjentów w kontekście prawidłowej pielęgnacji tych zmian skórnych.

Na owrzodzenia kończyn dolnych częściej narażone są kobiety, a częstość zachorowania rośnie wraz z wiekiem. Choroba ma zwykle wieloletni przebieg i w przypadku nieprawidłowego leczenia, często nawraca. Wymaga edukacji pacjenta i ścisłej współpracy z lekarzem. Możemy podzielić owrzodzenia z uwagi na przyczynę i nieco odmienny obraz kliniczny na owrzodzenia żylne i tętnicze.

Przyczyny

  • niewydolność żył kończyn dolnych (przyczyna powstania żylaków) to najczęstsza przyczyna owrzodzeń kończyn dolnych;
  • miażdżyca zarostowa tętnic kończyn dolnych;
  • cukrzyca;
  • zapalenie żył;
  • urazy.

W wyniku wzrostu ciśnienia żylnego i powstania obrzęków kończyn dolnych (np. w przypadku niewydolności żył kończyn dolnych, otyłości, małej aktywności fizycznej – więcej informacji na temat przyczyn obrzęków kończyn dolnych znajdziesz w artykule "Obrzęki kończyn – problem zdrowotny i kosmetyczny"), czy niedokrwienia (np. w miażdżycy zarostowej tętnic kończyn dolnych – więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule "Bóle kończyn dolnych") dochodzi do niekorzystnych zmian odżywczych w skórze i tkance podskórnej, doprowadzających w ostateczności do powstania ran.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu