Kardiologia


autor:  Lek. Krzysztof Nycz
kategoria:  Kardiologia, Badania

Test wysiłkowy, to badanie przeprowadzane na bieżni ruchomej, ze stopniowanym obciążeniem fizycznym. Wykonywany jest w celu identyfikacji niedokrwienia mięśnia sercowego oraz określenia tolerancji wysiłku przez pacjenta.

W trakcie badania monitoruje się nie tylko obciążenie, jakie pacjent pokonuje, ale również jego tętno, ciśnienie tętnicze krwi oraz elektrokardiogram (EKG), by odpowiedzieć na kilka ważnych pytań.

Test wysiłkowy, czyli elektrokardiograficzna próba wysiłkowa (ETT, ang. Excercise Treadmill Test) to obciążeniowe badanie diagnostyczne, w którym osoba badana, będąca pod stałym monitoringiem, chodzi po bieżni lub pedałuje na rowerku stacjonarnym (ergometrze). Podczas badania mierzone są takie parametry jak: częstość pracy serca (tętno), oddech, ciśnienie tętnicze krwi, elektrokardiogram (czyli czynność elektryczną serca) oraz ocenia się występujące objawy (ból w klatce piersiowej, duszność, zmęczenie i in.). Badanie ma na celu wykazanie, czy zaopatrzenie serca w krew jest wystarczające, czy rytm serca jest prawidłowy i odpowiednio reaguje na wzrastający wysiłek fizyczny.

Trochę fizjologii i zastosowania próby wysiłkowej

Pracujące mięśnie (np. podczas chodzenia, biegania, jazdy na rowerze) zużywają więcej tlenu i potrzebują więcej krwi niż w spoczynku. Serce podczas wysiłku musi ciężej pracować, zwiększa więc ilość krwi pompowanej w ciągu minuty, a także przyspiesza tętno. Jeśli naczynia serca są niewydolne, ze względu na istniejące zwężenia w tętnicach wieńcowych, pojawia się niedokrwienie, co limituje wysiłek fizyczny. Chory odczuwa wówczas ból w klatce piersiowej, zmuszający go do odpoczynku. Sytuację tę symuluje elektrograficzna próba wysiłkowa, która jest jednym z pierwszych badań wykonywanych u większości chorych z podejrzeniem choroby wieńcowej (dusznicy bolesnej), w celu rozpoznania choroby niedokrwiennej serca oraz do oceny rokowania, czyli prognozy na przyszłość. Test wysiłkowy stosuje się również w:

  • diagnostyce objawów pochodzenia sercowego, związanych z wysiłkiem fizycznym (duszność, ból w klatce piersiowej, zawroty głowy);
  • ocenie bezpiecznego dla danej osoby poziomu wysiłku fizycznego;
  • ocenie stanu i rokowania chorego po zawale serca;
  • ocenie chorych po wszczepieniu stymulatora serca;
  • ocenie po zabiegach poprawiających unaczynienie serca;
  • ocenie ryzyka zgonu z przyczyn sercowych.

zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu