Kardiologia


autor:  Lek. med. Krzysztof Bury
kategoria:  Kardiologia

Tętniaki to przykład kolejnego schorzenia, które może przebiegać całkowicie bezobjawowo. Część z nich nie ma znaczenia dla naszego zdrowia. Jednak istnieją takie tętniaki, które mogą stanowić poważne zagrożenie dla naszego życia, dlatego niektórzy nazywają je „tykającą bombą zegarową”. Niestety często nie jesteśmy świadomi, że nosimy w sobie taką „bombę”.

Tętniak to nieprawidłowe, lokalne poszerzenie, bądź uwypuklenie ściany tętnicy lub serca. Może powstać we wszystkich tętnicach naszego organizmu, najczęściej: w aorcie, w tętnicy udowej, tętnicach mózgu. Częściej rozpoznawany jest u mężczyzn. Przyczyn powstania tętniaków jest wiele: nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, zapalenie lub uraz naczynia, jako powikłanie nakłuwania naczyń (podczas pobierania krwi), w wyniku predyspozycji genetycznych (np. w zespole Marfana), lub w sercu w skutek pozawałowego uszkodzenia jego ściany. W medycynie istnieje kilka podziałów tętniaków, ze względu na ich:

  • kształt – wyróżnia się tętniaki: workowate, wrzecionowate, walcowate;
  • budowę – wyróżnia się tętniaki:
    • prawdziwe - gdy zachowana jest ciągłość ściany naczynia (bądź serca);
    • rzekome - powstają na skutek przerwania ciągłości ściany naczynia (lub serca). Skutkuje to wydostawaniem się krwi poza obręb naczynia, do otaczających tkanek, gdzie po jakimś czasie na obrzeżach tej wynaczynionej krwi powstanie torebka, która stanie się ścianą tętniaka rzekomego;
    • rozwarstwiające - kiedy warstwa wewnętrzna ściany naczynia zostaje uszkodzona i pęka, a strumień krwi przedostaje się miedzy nią, a warstwę środkową naczynia. Tak dochodzi do rozwarstwienia ściany naczynia (oddzielenia się od siebie budujących ją warstw). Powstają głównie w aorcie.
  • przebieg kliniczny: objawowe i bezobjawowe.

zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu