Kardiologia


autor:  Lek. Krzysztof Nycz
kategoria:  Kardiologia, Pediatria


Jak pracuje serce?

Prawidłowe serce składa się z czterech jam: dwóch przedsionków (lewego i prawego) oraz dwóch komór (lewej i prawej). Krew z tkanek ciała płynie żyłami do prawego przedsionka, skąd dostaje się do prawej komory serca, która przepompowuje ją do płuc tętnicami płucnymi, gdzie dochodzi do wymiany gazowej. Krew z płuc powraca do serca przez żyły płucne, uchodzące do lewego przedsionka. Następnie przepływa do lewej komory, która wyrzuca ją przez aortę (tzw. tętnicę główną) do całego ciała. WWS polegają na zaburzonej budowie serca oraz nieprawidłowych połączeniach między strukturami, przez które przepływa krew w nieprawidłowe miejsca.

Klasyfikacje WWS

Jest wiele podziałów wad wrodzonych serca, które uwzględniają opis schorzenia, stosunki anatomiczne i topograficzne, nieprawidłowości hemodynamiczne (przepływy krwi) oraz występujące objawy. Istnieją wady bez nieprawidłowego przecieku między krążeniem dużym i małym (płucnym i systemowym), tzn. że nie dochodzi do mieszania się krwi utlenowanej z odtlenowaną, np. zwężenie pnia tętnicy płucnej, zwężenie aorty, koarktacja aorty (zwężenie cieśni aorty). Są również wady z przeciekiem z lewa na prawo, tzn. krew utlenowana z lewej połowy serca przechodzi na jego prawą połowę, np. ubytek przegrody międzyprzedsionkowej, ubytek przegrody międzykomorowej, przetrwały przewód tętniczy Botalla (połączenie aorty z tętnicą płucną, umożliwiające życie wewnątrzmaciczne, rozwijającego się dziecka).

Do wad z przeciekiem prawo-lewym, gdzie krew z prawej połowy serca przedostaje się na stronę lewą, zalicza się m. in. tetralogia Fallota, zespół Ebsteina, czy nieprawidłowy spływ żył płucnych.

Inny podział uwzględnia występowanie sinicy (sine zabarwienie skóry i błon śluzowych spowodowane wysokim udziałem hemoglobiny odtlenowanej w krwi płynącej do tkanek) i dzieli wady serca na sinicze (np. tetralogia Fallota, wspólny pień tętniczy, całkowity nieprawidłowy spływ żył płucnych) i bezsinicze (np. koarktacja aorty, nadzastawkowe zwężenie aorty, zwężenie tętnicy płucnej).

Należy pamiętać, że wada serca może wchodzić w skład tzw. zespołów wad, czyli grupy nieprawidłowości występujących razem ze sobą.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu