Kardiologia


autor:  Lek. Krzysztof Nycz
kategoria:  Kardiologia, Pediatria


Diagnostyka i objawy WWS

Do rozpoznania WWS dochodzi we wczesnym dzieciństwie lub nawet prenatalnie (przed urodzeniem), choć zdarza się, że wada jest na tyle łagodna, że nie daje żadnych objawów lub ujawnia się w późniejszym wieku, nawet u osób dorosłych. Część wad można wykryć już w podczas badania USG podczas ciąży, dlatego w trakcie jej trwania kobieta powinna znajdować się pod opieką ginekologa-położnika oraz regularnie wykonywać badania kontrolne.

Kolejnym ważnym etapem jest odpowiednia opieka neonatologiczna i pediatryczna nad nowo narodzonym dzieckiem. Wady, które powodują przepływ turbulentny krwi, można usłyszeć podczas osłuchiwania serca, gdyż powstaje wtedy szmer nad sercem. Matka dziecka może również być zaniepokojona problemami z karmieniem, sinicą, złym stanem ogólnym czy dusznością u dziecka, takie objawy powinny być zgłoszone lekarzowi.

W diagnozowaniu wad wrodzonych serca pomocne są: zdjęcie radiologiczne klatki piersiowej dziecka, badania echokardiograficzne i elektrokardiograficzne oraz cewnikowanie serca.

Wady wrodzone serca, nie są jednakowo groźne. Jedne mogą przebiegać niezauważone, stanowiąc przypadkowe rozpoznanie w wieku późniejszym, a inne prowadzą do ciężkich powikłań, m. in.: rozwój niewydolności serca, nadciśnienia płucnego, zapalenia wsierdzia.

Dzięki rozwojowi kardiochirurgii i technik operacyjnych znacznie zmniejszyła się śmiertelność dzieci z WWS, które koryguje się z zastosowaniem odpowiednich zabiegów, zwykle we wczesnym dzieciństwie, zanim wady doprowadzą do rozwinięcia się powikłań. Przeprowadza się korekcje anatomiczne, przywracające zbliżoną do warunków normalnych hemodynamikę oraz zabiegi paliatywne, umożliwiające przeżycie i poprawiające krążenie krwi. W zależności od złożoności wady leczenie chirurgiczne obejmuje jednoetapową operację lub serię zabiegów (leczenie wieloetapowe). Niekiedy możliwe jest przeprowadzenie zabiegu małoinwazyjnego, gdzie przy użyciu specjalnych urządzeń i cewników zamyka się nieprawidłowe połączenia między jamami serca lub dużymi naczyniami. Po operacjach kardiochirurgicznych i zabiegach wad serca wymagane są regularne wizyty w poradniach specjalistycznych oraz stała kontrola lekarska.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu