Kardiologia


autor:  Lek. med. Krzysztof Bury
kategoria:  Kardiologia

Zapalenie mięśnia sercowego to bardzo podstępne schorzenie. Pewien 24 letni, dotychczas zdrowy mężczyzna zachorował na grypę. Ale mimo objawów chorobowych nie pozostał w domu, nie przyjmował leków, gdyż uważał, że grypa to nic takiego.

Po 3 tygodniach zauważył, że bardzo się męczy przy wychodzeniu po schodach i wykonywaniu jakiegokolwiek wysiłku. W jednym z kolejnych dni nagle stracił przytomność na ulicy, na szczęście przechodnie wezwali pogotowie ratunkowe. Jak się później okazało, miał groźne zaburzenia rytmu serca. Trafił do szpitala, gdzie został poddany diagnostyce i stwierdzono u niego zapalenie mięśnia sercowego. Niestety ten młody człowiek nie miał dużo szczęścia. Jego serce zostało poważnie uszkodzone, zmieniając diametralnie jego dotychczasowy aktywny tryb życia.

Zapalenie mięśnia sercowego (z.m.s.) jest chorobą nieprzewidywalną. Może przebiegać bezobjawowo i nie powodować uszkodzeń serca lub przeciwnie, mogą pojawić się dramatyczne objawy i to często u młodej, do tej pory zdrowej osoby. Najczęstszą przyczyną z.m.s. są wirusy, stąd może się ono pojawić w przebiegu zachorowania na grypę.

Zapalenie mięśnia sercowego polega na objęciu procesem zapalnym poszczególnych tkanek, z których zbudowane jest nasze serce (czyli komórek mięśniowych serca, naczyń), doprowadzając do ich zniszczenia lub upośledzenia ich funkcji. Przyczyn tego schorzenia jest wiele, dlatego dla lepszego zrozumienia podzielmy je na 2 grupy.

Przyczyny zakaźne, a wśród nich:

  • najczęstszymi są: wirusy np. Coxsackie B, adenowirusy, wirusy grypy A i B, wirus różyczki, wirus Herpes 6, wirus cytomegalii;
  • bakterie, np. Borrelia burgdorferi wywołującą boreliozę;
  • grzyby;
  • pierwotniaki;
  • pasożyty.

Przyczyny niezakaźne:

  • leki, (np. niektóre leki przeciw gruźlicy [izoniazyd], czy niektóre antybiotyki (np.: amfoterycyna B, streptomycyna, penicylina);
  • używki (np. kokaina);
  • szkodliwe substancje (ołów).

Z.m.s. często dotyczy osób z zaburzeniami odporności. W zależności od dynamiki rozwoju i objawów może przebiegać w formie ostrej, podostrej i przewlekłej.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu