Jeszcze do niedawna zawał serca był chorobą śmiertelną. Na szczęście wraz z rozwojem medycyny, leków i nowych technik diagnostycznych i terapeutycznych możemy z nim walczyć, a jeśli się już pojawi, skutecznie go leczyć i przeciwdziałać odległym powikłaniom. Mimo tego zawał nadal jest jedną z najczęstszych przyczyn śmiertelności i niepełnosprawności w skali świata.
W przebiegu choroby wieńcowej (miażdżycy tętnic wieńcowych) wyróżnia się okresy stabilne oraz niestabilne. W trakcie tych drugich, kiedy dochodzi do nasilenia procesu zapalnego w ścianie naczyń i niestabilności zmian miażdżycowych, chorzy mogą doświadczyć zawału serca. Sam zawał może być tzw. lokalny, czyli tak niewielki, że przechodzi niezauważony, albo z drugiej strony może przebiegać z ostrą i nasiloną manifestacją kliniczną, u niektórych chorych kończąc się zatrzymaniem krążenia i nagłym zgonem.
Objawy ostrzegawcze i alarmowe zawału serca
Typowymi objawami zawału serca są:
Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.
Komentarze (0)
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu