Laryngologia

fot. sxc.hu


autor:  Lek. Donat Domaradzki
kategoria:  Laryngologia, Zdrowe ciało, zdrowy duch

U chorych cierpiących na zaburzenia słuchu, oprócz metod farmakologicznych i operacyjnych, istnieje także możliwość zastosowania aparatu słuchowego. Na rynku dostępne są różne typy aparatów. Dobiera się je do konkretnej wady, po szczegółowych badaniach i zakwalifikowaniu przez specjalistów.

Jak działa aparat słuchowy?

Jest to zminiaturyzowane urządzenie zbudowane z mikrofonu, wzmacniacza i odbiornika (słuchawki). Bodźce dźwiękowe docierające do ucha, przechodzą przez mikrofon aparatu, a następnie wzmocnione – docierają do ucha za pomocą słuchawki. Specjalny kształt słuchawki pozwala na ścisłe przyleganie jej do ścian przewodu słuchowego zewnętrznego i tzw. łódki muszli ucha.

Rodzaje aparatów słuchowych:

aparaty zauszne – aparat umieszczany jest za uchem, gdzie znajdują się główne jego elementy; za pomocą cienkiego drucika o odpowiednio dobranej indywidualnej długości, połączony jest z wkładką uszną, która również wykonywana jest na personalne zamówienie do kształtu ucha chorego. Aparat ten znajduje zastosowanie w prawie każdym ubytku słuchu.

aparat wewnątrzuszny – nie posiada osobnej wkładki, wszystkie elementy aparatu umieszczone są w obudowie, wewnątrz małżowiny usznej. Zasada działania i zastosowanie jest podobne jak aparatów zewnątrzusznych.

aparat wewnątrzkanałowy – praktycznie nie jest widoczny z zewnątrz i jest najmniejszy z dostępnych na rynku. Umieszczony jest w przewodzie słuchowym zewnętrznym i wymaga odpowiedniej precyzji przy obsłudze. Jego cechą dodatkową, jest możliwość słyszenia kierunkowego, czyli jakość dźwięku zależy od skierowania głowy w odpowiednim kierunku. Urządzenie wyposażone jest w odpowiedni filtr, chroniący go przed woskowiną, a jego miniaturyzacja sprawia, iż jest o wiele bardziej komfortowy (bez przeszkód możliwa jest np.: rozmowa przez telefon). Niestety nie jest to typ aparatu, stosowany przy znacznym ubytki słuchu.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu