Laryngologia


autor:  Lek. Donat Domaradzki
kategoria:  Laryngologia

Obecność ciała obcego w nosie, to zazwyczaj problem dotyczący małych dzieci. U osób starszych, dotyczy to zazwyczaj osób z zaburzeniami psychicznymi. Nie należy tego bagatelizować, ponieważ dłuższe „przebywanie” ciała obcego w jamie nosowej, może prowadzić do różnych powikłań.

Dzieci, jak wiadomo, są ciekawe świata i wszystkiego co je otacza. Nadmierna chęć „poznania” wielu przedmiotów, często kończy się utkwieniem ich w przewodach nosowych. Niejednokrotnie dochodzi do tego w trakcie zabawy i dziecko zapomina o tym fakcie i dopiero wystąpienie objawów i wizyta u lekarza, ujawnia ciało obce tkwiące w nosie. Najczęstszymi przedmiotami, które dzieci wsadzają sobie do nosa są: koraliki, śrubki, guziki, pestki, drobne części zabawek, ziarna fasoli, grochu, orzeszki, małe bateryjki, kulki z waty, z nici. Rzadziej dochodzi do przedostania się ciała obcego do nosa od strony gardła przez nozdrza tylne (miejsce połączenia jamy nosowej z nosową częścią gardła) np. w wyniku wymiotów. O ile dziecko nie powie nam o wsadzeniu do nosa przedmiotu, z czasem mogą pojawić się objawy, takie jak:

  • ból i zaczerwienienie nosa;
  • jednostronne upośledzenie drożności nosa;
  • krwawienia z nosa;
  • wyciekanie z nosa wydzieliny o nieprzyjemnym zapachu, często podbarwionej krwią;
  • przewlekle zalegające może powodować odkładanie się węglanów i/lub fosforanów wapnia i tworzenie tzw. kamienia nosowego.

Postępowanie

Jeżeli ciało obce jest niewielkich rozmiarów, o gładkich brzegach i znajduje się w przedniej części nosa można spróbować „wydmuchać” go, zatykając palcem drugą (drożną, bez ciała obcego) dziurkę i wydmuchując powietrze przez dziurkę w której znajduje się ciało obce. Często jest to skuteczna metoda i wystarczająca. Ważne aby dziecko w pełni współpracowało i zrozumiało jak ma to wykonać. Nie zaleca się stosowania tej metody u małych dzieci, ponieważ wskutek stresu i niepełnego zrozumienia, może dojść do odwrotnego efektu i zaaspirowania (wciągnięcia) ciała obcego jeszcze głębiej do nosa lub nawet do tchawicy, krtani czy oskrzeli.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu