Laryngologia


autor:  Lek. Donat Domaradzki
kategoria:  Laryngologia


Ciała obce takie jak wata lub nici widoczne bezproblemowo i również zlokalizowane w przednim odcinku nosa można spróbować usunąć przy pomocy kleszczyków czy pęsety. W innych przypadkach należy zgłosić się do lekarza, najlepiej laryngologa, nie należy próbować usuwać ich we własnych zakresie.

Nigdy nie należy próbować wpychać ciał obcych głębiej! Również usuwanie „na własną rękę” głęboko tkwiących ciał obcych może skutkować ich „wpadnięciem” do gardła i aspiracją do dróg oddechowych.

Usunięcie przez lekarza może nastąpić na kilka sposobów. Zazwyczaj po znieczuleniu błony śluzowej nosa i podaniu środka obkurczającego naczynia krwionośne, przy pomocy specjalnych haczyków, kleszczyków, cewników z balonikiem, urządzeń ssących, można delikatnie wydobyć ciało obce z nosa. Jeżeli nie jest to możliwe, konieczne może być wprowadzenie dziecka w stan znieczulenie ogólnego i wydobycie ciała obcego przez nozdrza tylne, gardło i jamę ustną.

Najważniejsze, aby zapobiegać takim sytuacjom. Najlepszym sposobem jest izolacja małych dzieci od przedmiotów, które mogą zostać umieszczone w jamie nosowej. Zawsze w przypadku pojawienia się dolegliwości „jednostronnych” (z jednego przewodu nosowego) powinno się skonsultować z lekarzem w celu dokładnego zbadania przewodów nosowych.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu