Laryngologia


autor:  Lek. Donat Domaradzki
kategoria:  Laryngologia, Zdrowie ogólne


Właściwością każdego dźwięku jest jego częstotliwość. Szkodliwe dźwięki nie muszą być „słyszalne”, aby były szkodliwe. Na podstawie różnic w częstotliwości wyróżnia się:

  • hałas infradźwiękowy – o częstotliwości drgań < 20 Hz (Herzów) – jego źródłem mogą być ciężkie samochody ciężarowe, drżenie mostów, eksplozje, dmuchawy, elektrownie wiatrowe;
  • drgania w przedziale częstotliwości 20 – 20000 Hz; najlepiej słyszalne dla ucha ludzkiego;
  • ultradźwięki – o częstotliwości > 20000 Hz; np.: towarzyszą piskom, syrenom, wydają je niektóre zwierzęta.

Szkodliwość hałasu dla zdrowia

Już hałas powyżej 75 dB może powodować zaburzenia takie jak: nadciśnienie tętnicze, zaburzenia funkcjonowania przewodu pokarmowego, wrzody żołądka, przyspieszenie tętna i procesów starzenia organizmu. Od 90 dB może wystąpić osłabienie i ubytek słuchu, po przekroczeniu 120 dB – trwała utrata słuchu.

Oddziaływując na psychikę, hałas wywołuje zdenerwowanie, agresję, a nawet depresję i zaburzenia psychiczne. U dzieci długotrwały hałas jest szczególnie niebezpieczny, prowadzić może bowiem do zaburzeń rozwoju umysłowego. Inne skutki dla naszego zdrowia i samopoczucia to: obniżenie sprawności i wydajności pracy, zaburzenia koncentracji, obniżenie sprawności nauczania, zaburzenia odbioru sygnałów wizualnych ze środowiska.

Chroń uszy

To od nas w dużym stopniu zależy, czy będziemy się narażać na hałas. Słuchanie muzyki z mp3 playera, czy radia samochodowego nie powinno być głośne, lecz przede wszystkim przyjemne i niemęczące. Odwiedzając dyskoteki, koncerty, puby, powinniśmy uważać, aby nie przebywać blisko głośników, raz na jakiś czas wyjść na zewnątrz i dać uszom odpocząć. Nie mamy wpływu na hałas komunikacyjny, lecz na hałas w miejscu pracy jak najbardziej. Należy tak zorganizować swoje miejsce pracy, aby zminimalizować to narażenie. W przypadku pracy wymagającej stosowania głośnych maszyn, stosuje się urządzenia wyciszające (obudowy dźwiękochłonne, tłumiki akustyczne, kabiny dźwiękoizolacyjne), materiały pochłaniające hałas, z których zbudowany jest strop, ściany. Ostatecznym rozwiązaniem może być ochrona w postaci nauszników, zatyczek, stoperów itp.

W miarę rozwoju cywilizacji rośnie także zagęszczenie dźwiękiem w naszym otoczeniu. Szczególnie w aglomeracjach, jesteśmy bombardowani natłokiem dźwięków, co nie pozostaje bez znaczenia na nasze funkcjonowanie. Higiena i styl życia (w tym także higiena słuchu) przekłada się na nasze zachowanie, pamiętajmy zatem, że głośniej nie znaczy lepiej.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu