Laryngologia


autor:  Lek. Donat Domaradzki
kategoria:  Laryngologia

Jest to najczęstszy rodzaj krwawień u człowieka nie licząc krwawienia z dróg rodnych. Obliczono, iż w USA 15% populacji przynajmniej raz w życiu miało epizod krwawienia z nosa. Najczęściej jest skutkiem mikrourazów drobnych naczyń śluzówki nosa.

Charakterystyczną cechą unaczynienia nosa jest obecność splotu naczyń znajdujących się w 1/3 przedniej przegrody nosa. Nazywany jest splotem Kiesselbacha i w 80-90% przypadków to miejsce jest źródłem krwawienia. Z reguły krwawienie pojawia się jednostronnie, rzadziej jest to krwotok z obu otworów nosowych, chyba że jest wynikiem większego urazu. Oczywiście przyczyn krwotoku z nosa jest wiele, aczkolwiek uraz jest najczęstszą.

Przyczyny krwawień z nosa

Miejscowe czyli źródłem krwawienia są zmiany toczące się w obrębie jamy nosowej. Będziemy tu mieć już wspomniany uraz. Może on być w wyniku np.: zbyt intensywnego i nagłego wydmuchiwania nosa, „dłubania w nosie”, złamania kości nosa, zatok, zalegania ciała obcego (bardzo często u dzieci), nagłej zmiany ciśnienia atmosferycznego (np. u pilotów, nurków), działania substancji drażniących jak benzyna, amoniak, farba drukarska, kwas siarkowy. Stany zapalne śluzówki nosa w wyniku np. infekcji, przewlekłego zapalenia zatok także może powodować powtarzające się krwawienie. Dodatkowo na występowanie krwotoku może „sprzyjać” deformacja anatomiczna w postaci krzywej przegrody nosa.

Inne, rzadsze przyczyny to: gruźlica, kiła, sarkoidoza, ziarniniak Wegenera, nowotwory jamy nosa, zatok, gardła. Choroby te dotyczą oczywiście całego organizmu ale towarzyszą im zmiany umiejscawiające się m.in.: właśnie w nosie.

Ogólne – czyli krwotok jest objawem konkretnego stanu lub choroby toczącej się w organiźmie. Często dotyczą także zaburzeń krzepnięcia krwi mogących pojawić się po lekach przeciwkrzepliwych np. po aspirynie. Wśród chorób powodujących zaburzenia krzepnięcia i mogących dawać krwotok z nosa wymienia się:

  • choroby naczyń: miażdżyca; choroba Rendu-Oslera-Webera – choroba genetyczna; zmniejszenie sprężystości naczyń i tworzenie ich nieprawidłowych połączeń, nadciśnienie tętnicze; przewlekła niewydolność krążenia; wady serca;
  • skazy krwotoczne – choroby polegające na niedoborze czynników krzepnięcia (czynniki krzepnięcia to specyficzne białka  krwi odpowiedzialne za prawidłowe proces krzepnięcia), obniżonej liczba płytek krwi, nieprawidłowej budowa naczyń;
  • choroby wątroby; ponieważ to wątroba odpowiedzialna jest za wytwarzanie  czynników krzepnięcia;
  • zaburzenia hormonalne.

zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu