Laryngologia


autor:  Lek. Donat Domaradzki
kategoria:  Laryngologia


Zasady postępowania w przypadku krwawienia z nosa

Większość krwawień ustępuje samoistnie po zastosowaniu ucisku na skrzydełka nosa przez ok. 15-20 min. Można zastosować zimny okład na nos, należy przyjąć pozycję siedzącą z głową pochyloną do przodu (nie odchylać głowy, nie przyjmować pozycji leżącej jak to często robimy odruchowo, gdyż może dojść do zachłyśnięcia krwią spływającą po tylnej ścianie gardła).

Hospitalizacja jest wskazana w przypadku obfitych i powtarzających się krwotoków, co może wskazywać np. na zaburzenia krzepnięcia. Postępowanie szpitalne, bardziej zaawansowane będzie polegać na ustaleniu miejsca krwawienia, usunięciu zaschniętych skrzepów, znieczuleniu i farmakologicznym obkurczeniu śluzówki nosa, założeniu tamponady, koagulacji chemicznej lub elektrycznej.

Niektórzy z nas z pewnością doznali krwotoku z nosa (choćby podczas gwałtownego „dmuchania w chusteczkę”), czy też krwawienia samoistnego, bez przyczyny. Nie powinniśmy popadać jednak w paranoje i szukać od razu u siebie każdej choroby powodującej krwotok z nosa. Śluzówka nosa ciągle narażona na czynniki zewnętrzne, wysychanie, podrażnienie łatwo może ulec uszkodzeniu dając „krew z nosa”.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu