Laryngologia


autor:  Lek. Karolina Grządziel
kategoria:  Laryngologia, Psychologia

Niedosłuch to jeden z częstszych problemów wpływających na sposób funkcjonowania człowieka – utrudniający codzienne czynności, wywołujący poczucie wstydu, nierzadko izolujący od otoczenia. Czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy, że coś nam dolega, próbując własnymi, domowymi sposobami „przetykać ucho”.

Skąd się bierze ten problem, jakie są dolegliwości, jakie przyczyny, aż wreszcie jakie leczenie? Przyglądnijmy się bliżej zjawisku niedosłuchu.

Czym jest niedosłuch?

Niedosłuch to zaburzenie narządu słuchu, utrudniające odbiór bodźców dźwiękowych, a także percepcję i rozumienie mowy. Częstotliwość z jaką występuje niedosłuch, rośnie wraz z wiekiem. Dla przykładu u noworodków stwierdzany jest z częstością 2-3%, u 45-latków z częstością około 14%, a u ludzi w podeszłym wieku już od 23-35%.

Pogarszający się słuch jak widzimy to nie tylko problem starszych osób, może też komplikować życie od urodzenia. Najczęstszymi przyczynami występowania niedosłuchu u dzieci są wady, pośrednio lub bezpośrednio związane z życiem płodowym (bądź to uwarunkowane genetycznie, bądź też nabyte podczas rozwoju w łonie matki, np. urazy, czy czynniki infekcyjne). Wpływ na słuch płodu mają także: choroby infekcyjne matki, przyjmowanie przez nią niektórych leków lub nadużywanie nikotyny i alkoholu.

Typy niedosłuchu

Klasycznie wyróżnia się trzy typy niedosłuchu.

Niedosłuch przewodzeniowy – to zaburzenie występuje w części przewodzącej dźwięk: przewodzie słuchowym zewnętrznym albo uchu środkowym.

Niedosłuch odbiorczy – to defekt zlokalizowany w części odbierającej dźwięk: narządzie Cortiego, zwoju spiralnym lub nerwie ślimakowym.

Niedosłuch mieszany – to patologia polegająca na współwystępowaniu obu rodzajów niedosłuchu w jednym narządzie słuchu.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu