Laryngologia


autor:  Lek. Joanna Czubak
kategoria:  Laryngologia

Ból gardła i zmiany na migdałkach podniebiennych mogą świadczyć o zwykłym zakażeniu, które łatwo się leczy. Mogą być również sygnałem poważnej choroby, toczącej się w Twoim organizmie.

Boli Cię gardło, czujesz się rozbity, a termometr wskazuje wysoką gorączkę. Patrzysz więc w lustro, gardło jest czerwone, a na migdałkach znajduje się jakiś dziwny nalot. Idziesz więc do lekarza, w nadziei szybkiego wyleczenia tej jak Ci się wydaje anginy. Nie zdziw się jednak postawionego rozpoznania, gdyż istnieje wiele innych chorób, które mogą powodować podobne objawy.

Pospolita angina

Tak jak przypuszczałeś, najczęstszą przyczyną pojawienia się nalotów na migdałkach jest angina. Jest to choroba powodowana głównie przez paciorkowce ß-hemolizujące, rzadko, ale jednak przyczyną mogą być też zakażenia innymi bakteriami. Do zainfekowania dochodzi w wyniku kontaktu z osobą zarażoną, drogą kropelkową lub pokarmową. Angina może rozwinąć się także w przypadku spadku odporności, oziębienia organizmu lub zmiany klimatu, poprzez uaktywnienie się bakterii, które na co dzień bytują w organizmie. Objawy, od jakich rozpoczyna się choroba to:
•    ból głowy i uczucie rozbicia;
•    dreszcze i gorączka, która może przekraczać 38 stopni Celsjusza;
•    podczas połykania pokarmów, czy śliny pojawia się ból, który może promieniować do ucha;
•    uczucie suchości w gardle;
•    może występować niewyraźna mowa, która jest wynikiem obrzęku podniebienia miękkiego i języczka.

Oglądając gardło, lekarz stwierdza ponadto:
•    zaczerwienienie migdałków, które są powiększone i rozpulchnione;
•    zaczerwienienie błony śluzowej gardła i łuków podniebiennych;
•    powiększenie i bolesność okolicznych węzłów chłonnych;
•    w kolejnych dniach na migdałkach pojawiają się żółte punkty i białe naloty pokrywające cały migdałek.

W leczeniu bardzo ważne jest pozostawanie w łóżku, picie dużej ilości płynów oraz stosowanie lekkostrawnej diety. Wprowadza się antybiotyki, głównie z grupy penicylin i cefalosporyn. Dodatkowo podaje się leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, a także środki uszczelniające naczynia zawierające rutynę i witaminę C. Można także płukać gardło preparatami miejscowo odkażającymi.

Mononukleoza – trudna nazwa, łatwe leczenie

Podobny obraz kliniczny obserwowany jest również mononukleozie, chorobie wywoływanej przez wirusa Epsteina-Barra, przenoszonego w ślinie. Choroba występuje najczęściej u dzieci i młodzieży, a jej okres wylegania wynosi 7-9 dni. Objawy, jakie można wówczas zaobserwować to:
•    uogólnione powiększenie węzłów chłonnych, głównie szyjnych i podżuchwowych, wykazujących dużą bolesność;
•    podwyższenie temperatury;
•    powiększenie migdałków podniebiennych, które są pokryte białym włóknikowym nalotem;
•    może pojawiać się powiększenie wątroby i śledziony.

Leczenie jest objawowe i obejmuje głównie spoczynkowy tryb życia (przede wszystkim leżenie w łóżku) oraz przyjmowanie leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. Dodatkowo można płukać gardło oraz ssać tabletki odkażające. W razie przypadkowego podania amoksycyliny (objawy sugerują bowiem anginę), po 3-4 dniach pojawia się na skórze wysypka. Jeżeli stwierdzi się powiększenie wątroby i śledziony lub objawy ze strony serca i układu nerwowego konieczna jest hospitalizacja.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu