Laryngologia


autor:  Lek. Joanna Czubak
kategoria:  Laryngologia

Ból gardła i zmiany na migdałkach podniebiennych mogą świadczyć o zwykłym zakażeniu, które łatwo się leczy. Mogą być również sygnałem poważnej choroby, toczącej się w Twoim organizmie.

Niebezpieczna błonica

Błonica to choroba, za którą odpowiedzialne są przenoszone drogą kropelkową bakterie, zwane maczugowcami błonicy (Corynebacterium diphteriae). Czas wylęgania w jej przypadku wynosi 2-5 dni. Objawy, jakie wówczas można zaobserwować to:
•    gorączka do 38 stopni Celsjusza;
•    bóle głowy;
•    wymioty;
•    uczucie ogólnego zmęczenia;
•    migdałki są przekrwione, powiększone i pokryte białym lub szarawym nalotem, który mocno przylega do podłoża. W razie próby usunięcia go, dochodzi do powierzchniowego krwawienia z migdałka. Naloty mogą przechodzić na podniebienie miękkie i łuki podniebienne;
•    może wystąpić masywny obrzęk błony śluzowej gardła i krtani, prowadzący do niedrożności dróg oddechowych.

W przypadku zaobserwowania powyższych objawów, należy pilnie zgłosić się do lekarza, bowiem szybkie leczenie ma duży wpływ na powodzenie w terapii. Leczenie polega na podaniu surowicy, zawierającej antytoksynę surowiczą. Leczenie antybiotykami ma drugorzędne znaczenie, stosuje się je w przypadku nadkażenia innymi bakteriami. Dodatkowo podaje się witaminę C oraz witaminy z grupy B. Konieczna jest hospitalizacja. W celu zapobiegania choroby stosuje się obowiązkowe szczepienia u dzieci.

Angina Plauta-Vincenta

Wrzodziejąco-błoniaste zapalenie gardła znane również jako angina Plauta-Vincenta, wywołane jest przez krętki i pałeczki wrzecionowate. Przenoszone są one przez bezpośredni kontakt z osobą chorą, drogą kropelkową lub przez korzystanie z brudnych (skażonych) naczyń. Choroba ma zwykle lekki przebieg i występuje najczęściej u ludzi w 3 dekadzie życia. Objawy choroby to:
•    jednostronny ból gardła występujący podczas połykania;
•    po stronie zmian występuje powiększenie węzłów chłonnych podżuchwowych;
•    na migdałku występują owrzodzenia, pokryte łatwo zdejmującym się nalotem;
•    dotknięcie owrzodzenia powoduje krwawienie;
•    migdałki nie są zaczerwienione, ani powiększone;
•    brak w tej chorobie gorączki, a ogólny stan pacjenta jest dobry.

W leczeniu stosuje się antybiotyki, głównie penicyliny. Można płukać gardło 3% roztworem wody utlenionej oraz stosować tabletki do ssania.

Poważne choroby krwi

Również choroby krwi mogą powodować powstawanie zmian na migdałkach. Należą tu głównie agranulocytoza i ostra białaczka mieloblastyczna. Agranulocytoza to choroba, w której dochodzi do spadku liczby neutrofili we krwi. Może to być spowodowane: toksycznym działaniem niektórych leków lub toksyn, a także w przebiegu chorób autoimmunologicznych, czy jako powikłanie po chemio- i radioterapii. Pojawia się wówczas wysoka gorączka z dreszczami. Na migdałkach występują owrzodzenia z nalotem barwy brunatnoszarej i zmiany martwicze. Dodatkowo dołącza się silny ból gardła podczas połykania, ślinotok i nieprzyjemny zapach z ust. W przebiegu białaczki widać powiększone znacznie migdałki z owrzodzeniami i martwicą. Dodatkowo występuje rozpulchnienie dziąseł, które są blade i krwawią przy niewielkim dotknięciu.

Naloty na migdałkach mogą być spowodowane zwykłymi zakażeniami, które łatwo się leczy. Są jednak choroby, w których wystąpienie takich objawów, powinno być alarmujące, gdyż może być sygnałem istnienia poważnego schorzenia. Jeśli więc niepokoi cię Twój stan zdrowie, zgłoś się do lekarza, który stwierdzi, co jest przyczyną dolegliwości i wdroży niezbędną diagnostykę i leczenie.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu