Laryngologia


autor:  Lek. Karolina Kozicka
kategoria:  Laryngologia

Zastanawiasz się: dlaczego błona bębenkowa pęka, czy jest niebezpieczne i jak sobie z tym radzić? Przeczytaj ten artykuł, a znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania.

Błona bębenkowa

Błona bębenkowa jest strukturą, oddzielającą przewód słuchowy zewnętrzny, kontaktujący się z otoczeniem, od ucha wewnętrznego. Ma grubość 0,1 milimetra i eliptyczny kształt. Składa się z dwóch części:

  • napiętej, która obejmuje większą część błony bębenkowej, jest przymocowana do części bębenkowej kości skroniowej pierścieniem włóknisto-chrzęstnym;
  • wiotkiej: (tzw. błony Schrapnela), stanowi część mniejszą; pozbawiona jest warstwy włóknistej i przyczepia się do okostnej łuski kości skroniowej.

Wytrzymałość błony bębenkowej jest duża, ale jej sprężystość mała.

Gdy błona pęknie

Perforacja to ubytek, uszkodzenie polegające na powstaniu dziury, o różnej wielkości. Przyczyny mogą być różnorakie:

  • uraz mechaniczny, np. przy czyszczeniu ucha patyczkiem lub przy pobiciu.
  • stany zapalne ucha środkowego.
  • W obu przypadkach dochodzi do wzrostu ciśnienia wewnątrz ucha, które przenosi się na błonę bębenkową, powodując jej rozdarcie. Jeśli pęknięcie jest nieduże - nie daje żadnych objawów. Większe ubytki mogą powodować niedosłuch lub wyciek z ucha.

Typy perforacji błony bębenkowej

  • centralna: uszkodzenie nie dosięga brzegu błony bębenkowej
  • brzeżna: bardziej niebezpieczna, obejmuje też brzeg błony. W tym wypadku w trakcie procesu gojenia, naskórek może wrastać do wnętrza jamy bębenkowej i tworzyć zmianę zwaną perlakiem.

Leczenie

Niewielkie pęknięcia goją się same w ciągu kilku tygodni, bez interwencji lekarskiej. Rozleglejsze perforacje wymagają operacji naprawczej. Zabieg ten polega na przywróceniu ciągłości błony. W tym celu wykorzystuje się powięź mięśnia skroniowego lub chrząstkę z małżowiny usznej.

W przypadku podejrzenia perforacji błony, należy unikać kontaktu chorego ucha z wodą.

Nie wolno nurkować, grozi to utratą orientacji pod wodą (gdy do wnętrza ucha, przez pękniętą błonę dostanie się woda) i nawet utonięciem.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.0 (2 głosów)

Poprzedni

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu