Laryngologia


autor:  Lek. Donat Domaradzki
kategoria:  Laryngologia

Czasem słyszymy że ktoś ma krzywą przegrodę nosa. Niektórzy pomyślą, że to jakiś poważny defekt anatomiczny, bo skoro coś jest „krzywe” w naszym organizmie to na musi dawać objawy.

Ale jak się okazuje, mniejsze lub większe skrzywienie przegrody nosa występuje u wszystkich osób należących do rasy białej. Tylko bardzo znaczne skrzywienie może dawać poważniejsze dolegliwości, co już wymaga interwencji chirurgicznej.

Skrzywienie przegrody wynika z naszego rozwoju. Otóż przegroda zbudowana jest z części chrzęstnej (bardziej elastycznej) i kostnej. Asymetria przegrody związana jest z nierównomiernym wzrastaniem tych obu składowych. Możemy mieć też do czynienia z pourazowym skrzywieniem przegrody po złamaniu kości nosa; do zwichnięcia przegrody może dojść także u noworodka podczas traumatycznego porodu.

Jakie objawy może dawać taka krzywa przegroda? Najczęściej jest to po prostu utrudnione oddychanie przez nos i związane z tym zaburzenie węchu, chrapanie, suchość w jamie ustnej. Mogą występować bóle głowy (gdy skrzywienie dotyczy górnej części przegrody), gdyż dochodzi wówczas do ucisku sąsiadujących struktur czaszki. Częste zapalenia gardła i krtani, angina, zapalenia oskrzeli także mogą mieć związek z krzywą przegrodą, gdyż oddychanie przez usta z powodu niedrożności nosa doprowadza do wysychania śluzówek jamy ustnej i naraża drogi oddechowe na działanie czynników zewnętrznych. Nawracające krwawienia z nosa czy też zapalenia zatok i przewlekły katar słabo leczące się po zastosowaniu leczenia objawowego – tutaj także przyczyna może tkwić w krzywej przegrodzie.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu