Laryngologia


autor:  Lek. Donat Domaradzki
kategoria:  Laryngologia


Rozpoznanie skrzywienia przegrody stawiane jest na podstawie rynoskopii, czyli badania jamy nosa za pomocą wziernika. Niekiedy rozpoznanie stawiane jest zupełnie przypadkowo podczas np. wizyty u laryngologa zupełnie z innego powodu. Jeśli skrzywienie nie daje poważnych przewlekłych dolegliwości (krwawienia z nosa, utrudnione oddychanie, nawracające choroby zatok, niedrożność utrudniająca mowę i śpiew) nie ma wskazań do leczenia. W przeciwnym razie należy rozważyć leczenie operacyjne, bowiem tylko w ten sposób można „wyprostować” przegrodę. Nie wolno wykonywać operacyjnej korekty nosa u dzieci, gdyż struktury te u dzieci ciągle jeszcze się rozwijają.

Operacje przegrody nosa będą polegać na:

  1. podochrzęstnowej resekcji przegrody nosa (operacja Killiana); obecnie wykonywana coraz rzadziej; chirurg usuwa część kostną i chrzęstną  przegrody, która zaburza drożność nosa;
  2. septoplastyka (operacja Cottle’a) - jest to nieco trudniejszy zabieg ale pozwala uzyskać lepszy efekt. W tym przypadku po wykonaniu odpowiedniego cięcia usuwa się tylko niewielką część przegrody, następnie modeluje się i ustawia część chrzęstno-kostną w linii pośrodkowej ciała. Ten rodzaj zabiegu wybierany jest w przypadku gdy skrzywienie dotyczy w większym stopniu części chrzęstnej niż kostnej przegrody. Wykonuje się ją także przy operacjach plastycznych nosa zewnętrznego i bezpośrednio po złamaniach nosa.

Warto wspomnieć że wskazaniem do leczenia operacyjnego mogą być względy kosmetyczne w przypadkach widocznego skrzywienia chrząstki przegrody. Należy jednak pamiętać, że jest to zabieg operacyjny, wykonywany w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym; może dawać komplikacje związane z infekcjami, znieczuleniem, podawanymi lekami, chorobami współistniejącymi itp.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu