Laryngologia


autor:  Lek. Donat Domaradzki
kategoria:  Laryngologia

Szum w uszach, jest objawem świadczącym najczęściej o schorzeniu w obrębie narządu słuchu, ale nie tylko. Szum w uszach występuje także u ludzi starszych oraz w chorobach uogólnionych. Może mieć różny charakter np.: buczenia, gwizdów lub pulsowania, co poniekąd pomaga diagnozować przyczynę.

Zdarza się, że szum uszny słyszalny jest nawet przez badającego na zewnątrz (wtedy nazwany jest „szumem obiektywnym”). Takie zjawisko może wystąpić gdy w organiźmie (w głowie chorego) powstaje patologia będąca źródłem powstania fal akustycznych. Szumy tego typu mogą dawać zmienione miażdżycowo naczynia krwionośne, mioklonie (skurcze, zrywy mięśniowe) podniebienia. Jest to także objaw guza przyzwojowego.

Z kolei szumy subiektywne to te odczuwane tylko przez osobę, u której występują. Osoby trzecie nie słyszą tych szumów. Przyczyn ich powstawania może być wiele, dlatego poniżej wymienię najważniejsze z nich.

Nieżyt trąbki słuchowej powstaje często przy katarze i infekcjach zatok przynosowych. Trąbka słuchowa to kanał długości 3-4cm łączący jamę bębenkową z górną częścią gardła. Służy do wyrównania ciśnień po obu stronach błony bębenkowej (często wyrównujemy to ciśnienie podczas ziewania czy połykania, natomiast zmiana ciśnienia atmosferycznego przy jeździe „z górki” samochodem może je zmieniać i prowadzić do chwilowego pogorszenia słuchu). W nieżycie dochodzi do obrzęku śluzówki trąbki słuchowej co prowadzi do zamknięcia jej światła. Następstwem może być gromadzenie płynu w uchu środkowym oraz wysięk w jamie bębenkowej, co daje wrażenie pełności i szumu w uszach.

Również w przebiegu zapalenia ucha środkowego pojawia się szumienie w uchu. Dodatkowo towarzyszy temu kłujący lub tętniący ból w uchu, złe samopoczucie, gorączka, ból głowy. W leczeniu stosuje się leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, antybiotyki, czasem nagrzewanie ucha.

Szum uszny z przewagą tonów niskich oraz postępujący niedosłuch, może być jednym z objawów otosklerozy. Nie są znane przyczyny tej choroby. Dotyczy ona błędnika, który jest narządem odpowiedzialnym za zmysł słuchu i równowagi, znajdującym się w uchu wewnętrznym. W części kostnej błędnika dochodzi do nieprawidłowej przebudowy i nadmiernego rozrostu kości gąbczastej. Ciekawym jest fakt, że chorzy na otosklerozę lepiej rozumieją mowę w hałasie w uchu chorym niż zdrowym. Leczenie jest głównie operacyjne, można zastosować aparaty słuchowe.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu