Laryngologia


autor:  Lek. Joanna Czubak
kategoria:  Laryngologia

Często kichasz, z nosa leje Ci się wodnista wydzielina i zaczynasz mówić „przez nos”. Na początku bagatelizujesz sprawę myśląc, że to zwykły katar, który niebawem minie. Jednak dni mijają i nie widać żadnej poprawy. Warto wybrać się więc do lekarza, który sprawdzi, czy przypadkiem w Twoim nosie nie pojawiły się polipy.

Polipy nosa są problemem częstszym, niż mogłoby się wydawać. Mogą powodować uciążliwe objawy, które utrudniają codzienne życie oraz wywołują frustracje z powodu swojego przewlekłego charakteru. Towarzyszą często chorobom ogólnoustrojowym, będąc na szczęście zmianami nienowotworowymi. Występują najczęściej u osób dorosłych, zazwyczaj w 4 dekadzie życia.

Czym są polipy?

Żeby rozmawiać o tym schorzeniu, musimy wiedzieć czym są polipy. Wyobraź sobie, że błona śluzowa pokrywająca przewody nosowe ulega obrzękowi, w wyniku toczącego się zapalenia, a następnie wydęciu w kierunku jam nosowych. Tak wyglądają polipy, przypominające nieco winogrono o blado sinym zabarwieniu. Zakończone są szypułą, która powstaje w wyniku opadania polipa, z powodu działania siły ciężkości. Mogą występować w różnych formach, od pojedynczego polipa do nasilonej, mnogiej polipowatości. Zdarza się, że są one tylko jednym z objawów innej choroby ogólnoustrojowej. Mogą towarzyszą przewlekłemu zapaleniu zatok, astmie (zarówno alergicznej jak i nie alergicznej), mukowiscydozie, alergicznemu lub grzybiczemu zapaleniu zatok oraz osobom z nietolerancją niesterydowych leków przeciwzapalnych.

Różnorodność zmian

Istnieją różne klasyfikacje polipów nosa. Jedna z nich jest oparta na odmienności przebiegu klinicznego pomiędzy różnymi typami:

  • Polip choanalny jest zwykle pojedynczy, występuje jednostronnie i wywodzi się z zatoki szczękowej, wypełniając całkowicie jej światło. Rosnąc, może dochodzić aż do nosowej części gardła. Pozostała błona śluzowa zatoki jest niezmieniona. Jego leczenie jest operacyjne, a nawroty rzadkie.
  • Polipy związane z przewlekłym stanem zapalnym błony śluzowej nosa i zatok to najczęściej zmiany obustronne. Występuje w nich obrzęk i odczyn zapalny. Dobrze reagują na leczenie donosowymi lekami sterydowymi, niekiedy jednak, wymagają włączenie antybiotyków.
  • Polipy związane z rozsianą polipoidalną patologią nosa i zatok występują obustronnie, często towarzyszą astmie. Charakteryzują się ciężkim przebiegiem i słabą odpowiedzią na leczenie farmakologiczne.

Należy pamiętać, że polipy mogą maskować chorobę podstawową, jaką może być nowotwór zatok przynosowych.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (5 głosów)

Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu