Laryngologia


autor:  Lek. Joanna Czubak
kategoria:  Laryngologia


Objawy wskazujące na obecność polipów w nosie

Są to:

  • zaburzenie drożności nosa o stałym lub zmiennym nasileniu;
  • zaburzenia węchu, a co się z tym wiąże także zaburzenia czucia smaku;
  • bóle głowy;
  • zmiana głosu (tzw. nosowanie zamknięte zwane potocznie „mówieniem przez nos”);
  • wyciek wodnistej wydzieliny z nosa;
  • kichanie;
  • uczucie spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła;
  • przy obecności dużej ilości polipów może dochodzić do całkowitego wypełnienia nozdrzy, co może doprowadzić do zniekształcenia struktur nosa;
  • oddychanie przez usta.

Diagnostyka

Przy diagnostyce polipów ważne jest odpowiednie zebranie wywiadu oraz dokładne badania – w pierwszej kolejności laryngologiczne. Polegają one na oglądaniu nosa, jest to tzw. rynoskopia przednia i tylna. W rynoskopii przedniej do badania używa się odpowiednich wzierników nosowych, które wprowadza się do przedsionka nosa i rozchyla tak, aby uzyskać dobry wgląd do jamy nosa. W rynoskopii tylnej ogląda się tylną część jamy nosa i nosogardło. Badanie rozpoczyna się od uciśnięcia języka szpatułką, aby odsunąć go od podniebienia miękkiego i tylnej ściany gardła. Następnie wprowadza się miedzy podniebienie miękkie i tylną ścianę gardła małe, ogrzane lusterko. Przesuwając je pod różnym kątem, ogląda się poszczególne elementy anatomiczne. W wypadku trudności w wykonaniu badania, np. przy silnym odruchu wymiotnym, stosuje się znieczulenie miejscowe. Obecnie stosuje się coraz częściej światłowodowe techniki endoskopowe, czyli tzw. fiberoskop, który umożliwia dokładną ocenę struktur nosogardła, wraz z  rejestrowaniem otrzymanego obrazu. Badanie jest niebolesne. Wykonuję się także badania obrazowe, czyli tomografię komputerową zatok; a także badanie histopatologiczne usuniętej zmiany, w celu wykluczenia procesu nowotworowego.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (5 głosów)

Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu