Laryngologia


autor:  Lek. Joanna Czubak
kategoria:  Laryngologia


Leczenie zmian

Leczenie polipów może być farmakologiczne, jeśli zmiany są niewielkie, a polipy występują pojedynczo. Stosuje się wówczas:

  • Sterydy miejscowo w postaci aerozoli aplikowanych donosowo. Łagodzą one stany zapalne, ułatwiają przepływ powietrza w nosie oraz obkurczają polipy.
  • Dodatkowo mogą być stosowane kortykosteroidy doustnie, jednak z powodu wielu skutków ubocznych stosuje się je krótko, nie dłużej niż kilka tygodni.
  • Leki przeciwalergiczne podaje się, jeśli polipy występują w połączeniu z alergią. Powoduje to zmniejszenie przekrwienia błony śluzowej i łagodzi niektóre objawy, jednak nie powoduje usunięcia polipów.
  • Antybiotyki, jeśli dodatkowo występują ostre infekcje zatok.

Jeśli farmakoterapia nie przynosi odpowiednich rezultatów, warto jest zastanowić się nad leczeniem chirurgicznym. Stosowane są dwie metody:

  • Tradycyjna, zwana polipektomią, w czasie której usuwane są same polipy. Przeprowadzana jest ona w znieczuleniu miejscowym, jednakże powoduje częste nawroty choroby.
  • Czynnościowo endoskopowa operacja zatok przynosowych (FESS), w której oprócz usunięcia zmian, przeprowadza się także odtworzenie prawidłowej drożności nosa i wentylacji zatok z maksymalnym zaoszczędzeniem błony śluzowej. Prowadzona jest ona w znieczuleniu ogólnym, jednak jest znacznie skuteczniejsza niż tradycyjna polipektomia.

Polipy, mimo że  łagodne, są jednak zmianami dosyć uciążliwymi dla chorującego. Jeśli więc zauważyłeś u siebie powyższe objawy, zgłoś się do lekarza. Odpowiednia diagnostyka i leczenie pozwoli Ci szybko i skutecznie uwolnić się od nieprzyjemnych dolegliwości.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (5 głosów)

Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu