Laryngologia


autor:  Lek. Karolina Kozicka
kategoria:  Laryngologia

Jeśli często boli Cię gardło, miewasz podniesioną temperaturę ciała, a dolegliwości te pojawiają się głównie w okresie jesienno-zimowym, to możesz chorować na jedną z najczęstszych chorób infekcyjnych – zapalenie gardła.

Przyczyny zapalenia gardła

Zapalenie gardła może przytrafić się wszystkim, ale najczęściej dotyczy dzieci, zwłaszcza w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Częstość jego występowania zdecydowanie wzrasta jesienią, zimą i początkiem wiosny. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Polega to na tym, że czynnik infekcyjny przenoszony na mikroskopijnych kropelkach wydzieliny z dróg oddechowych osoby zakażonej (wydostaje się do powietrza podczas jej kichania lub kaszlu), wnika do organizmu z wdychanym powietrzem. Dlatego tak ważne jest, aby zawsze zasłaniać twarz chusteczką lub choćby dłonią podczas kichania i kaszlu! Gdy znajdzie się w gardle, drobnoustrój chorobotwórczy napotyka na element ochronny ustroju - tkankę limfatyczną. Występuje ona w postaci migdałków i grudek chłonnych, tworzących pierścień chłonny Waldeyera. Odpowiedzialny jest on za produkcję przeciwciał odpornościowych.

Infekcja

Przyczyną zapalenia gardła mogą być wirusy (zdecydowanie częściej) lub bakterie. Infekcji sprzyjają:

  • upośledzenie drożności nosa (skrzywiona przegroda nosa);
  • palenie papierosów;
  • choroby układu oddechowego: alergia, astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc;
  • zbyt cieple i suche powietrze (w mieszkaniu, w pracy).

zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu