Laryngologia


autor:  Lek. Joanna Czubak
kategoria:  Laryngologia

Ból głowy, uciążliwy katar i osłabienie męczą cię od jakiegoś czasu. Nie masz ochoty chodzić po lekarzach, więc ratujesz się domowymi sposobami i środkami dostępnymi bez recepty. Ale zapalenie zatok skutecznie można leczyć tylko pod okiem lekarza.

Niejednokrotnie gdy bolała cię głowa, brałeś środki przeciwbólowe i zazwyczaj dolegliwości ustępowały. Tym razem ból nie przechodzi, a w dodatku dołączył się katar i łzawienie oczu. W końcu udajesz się do lekarza, a on stawia diagnozę – zapalenie zatok. Czego się spodziewać po tym schorzeniu?

Przyczyny i czynniki sprzyjające

Zapalenie zatok powstaje najczęściej w wyniku rozprzestrzenienia się zakażenia z błony śluzowej nosa. Przyczyną mogą być zarówno wirusy, jak i bakterie, w szczególności paciorkowce i gronkowce, rzadziej bakterie beztlenowe. Również dostające się do dróg oddechowych wraz z powietrzem zanieczyszczenia, w postaci kurzu, pyłów lub dymu, mogą być przyczyną pojawienia się objawów. Jeśli dojdzie do zaburzenia mechanizmów obronnych organizmu (produkcji śluzu oraz transportu śluzowo-rzęskowego, czyli mechanizmu samooczyszczania się zatok), wówczas rozwija się proces zapalny. Sprzyjają mu też:

  • otwarte i zamknięte urazy zatok przynosowych;
  • upośledzenie drożności nosa, które może być spowodowane skrzywieniem przegrody, polipami nosa, długo zalegającym ciałem obcym, jak i przerostem małżowin nosowych;
  • zapalenia korzeni zębów trzonowych i przedtrzonowych (przy zapaleniu zatoki szczękowej);
  • przerost migdałka gardłowego u dzieci.

Rzadko zdarza się zapalenie jednej zatoki, najczęściej proces zapalny obejmuje kilka przestrzeniu jednocześnie. U dorosłych początek choroby zazwyczaj rozpoczyna się od zatoki szczękowej, natomiast u dzieci od zatok sitowych (które rozwijają się jako pierwsze i mogą dać dolegliwości już w wieku niemowlęcym). Przewlekłe zapalenie zatok może być również jednym z elementów składowych zespołów wrodzonych, takich jak mukowiscydoza czy zespół Kartagenera (który objawia się także rozstrzeniami oskrzeli i występowaniem serca po prawej stronie mostka).


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu