Codzienne życie niesie ze sobą wiele niespodzianek. Może się zdarzyć, że idąc do kina, czy robiąc zakupy, będziesz świadkiem wypadku, podczas którego osoba poszkodowana będzie potrzebować natychmiastowej pomocy. Zamiast odwrócić się na pięcie i udawać, że nic się nie widziało, podejdź i sprawdź, czy ten leżący na ulicy człowiek, nie wymaga szybkiej reakcji z Twojej strony. Jednym z zagrożeń, z jakim możesz się spotkać jest odma opłucnej.
Czym jest opłucna?
Opłucna to cienka błona surowicza, która pokrywa płuca i ułatwia ich ruch podczas oddychania. Tworzą ją dwie blaszki: opłucna płucna (inaczej znana trzewną), która bezpośrednio pokrywa płuca oraz opłucna ścienna, która wyściela od góry przeponę i przylega do śródpiersia. Pomiędzy nimi znajduje się niewielka przestrzeń (jama opłucnowa), wypełniona płynem surowiczym, który zmniejsza tarcie obu blaszek podczas oddychania. Jeśli w to miejsce dostanie się powietrze, wówczas dochodzi do powstania odmy opłucnowej. Przyczyny takich sytuacji mogą być dwojakie – zewnętrzne (np. bezpośredni uraz przeszywający klatkę piersiową), jak i wewnętrzne (np. uszkodzenie tchawicy, oskrzeli lub miąższu płucnego). Najczęściej dochodzi do odmy opłucnowej w przebiegu urazów, powstających wskutek wypadków komunikacyjnych.
Odma otwarta czy zamknięta?
Istnieją trzy rodzaje odmy opłucnowej.
Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.
Komentarze (0)
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu