Medycyna ratunkowa


autor:  Lek. Joanna Czubak
kategoria:  Pulmonologia, Medycyna ratunkowa


Objawy odmy

W wyniku nagromadzenia powietrza w jamie opłucnowej, dochodzi do ucisku miąższu płuca, a co za tym idzie do zaburzeń wentylacji. Objawy, jakie można wówczas zaobserwować to:

  • Syk, który towarzyszy ruchom oddechowym. Słyszalny jest on w miejscu uszkodzenia ściany klatki piersiowej.
  • Nagły ból w klatce piersiowej, który jest bardzo ostry i kłujący.
  • Kaszel.
  • Oddech, który staje się szybki i bardzo płytki.
  • Duszność.
  • Sina skóra.
  • Poszerzające się żyły szyjne.

Nieleczona odma może doprowadzić do utraty przytomności i zatrzymania krążenia.

Jak postępować z poszkodowanym?

Aby uniknąć tego najgorszego, należy jak najszybciej udzielić mu pomocy. Jeśli odma ma charakter otwarty, wówczas należy założyć szczelny opatrunek na ranę, co spowoduje, że odma otwarta zamieni się w zamkniętą i zahamuje dopełnianie się odmy. Poszkodowanego układa się na chorym boku. Jeśli w klatce piersiowej tkwi np. nóż lub inne ciało obce, które penetruje do wnętrza klatki piersiowej, należy pozostawić je na swoim miejscu. Trzeba je jednak ustabilizować tak, aby nie doprowadzało do dalszych uszkodzeń. Ranę wokół uszczelnia się jałowym opatrunkiem. W szpitalu usuwa się chirurgicznie ciało obce i zaopatruje odpowiednio ranę z założeniem drenażu ssącego.

Przy odmie prężnej lub zamkniętej, w której występują nasilone objawy kliniczne, należy odbarczyć odmę. Osobę poszkodowaną układa się w pozycji półleżącej i znieczula się miejsce, w którym dokonywane będzie nakłucie. Jamę opłucnową nakłuwa się grubą igłą przez ścianę klatki piersiowej, w drugiej przestrzeni międzyżebrowej po górnym brzegu żebra w lini środkowoobojczykowej. Do igły należy podłączyć mechanizm zastawkowy, który spowoduje, że powietrze nie będzie dostawało się do jamy opłucnowej podczas wdechu. W tym celu można wykorzystać kawałek lateksowego palca, odciętego od gumowej rękawiczki. Robi się w nim niewielką dziurkę, aby powietrze mogło wydostawać się na zewnątrz. Można również wykorzystać wenflon, do którego podłącza się obcięty zestaw do kroplówki, a wolny koniec zanurza się w butelce z 0,9% NaCl, umieszczając ją poniżej poziomu klatki piersiowej. Wytworzone w ten sposób podciśnienie, spowoduje obarczenie odmy. Po wykonaniu powyższych czynności należy niezwłocznie przewieźć pacjenta do szpitala, gdzie wykonane zostanie zdjęcie RTG płuc i wdrożone będzie dalsze postępowanie medyczne.

Nawet jeśli nie znasz się na procedurach medycznych i boisz się samego widoku krwi, nie udawaj, że nie widzisz, że ktoś potrzebuje Twojej pomocy. Przede wszystkim zapewnij tej osobie bezpieczeństwo i szybko wezwij karetkę. Natychmiastowe działanie może uratować poszkodowanej osobie życie. A przecież w takiej sytuacji możesz kiedyś znaleźć się i Ty.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu