Medycyna ratunkowa


autor:  Lek. Joanna Czubak
kategoria:  Medycyna ratunkowa, Pediatria


Jeśli w tym czasie nie stwierdzisz obecności oddechu u dziecka konieczne jest wykonanie 5 oddechów ratowniczych. W tym celu u dzieci starszych należy kciukiem i palcem wskazującym jednej ręki przytrzymać skrzydełka nosa. Drugą ręką rozchylić delikatnie usta utrzymując jednocześnie odgięcie brody. Nabrać powietrza, objąć swoimi ustami usta dziecka i wdmuchać powoli powietrze. Aby upewnić się, czy dobrze wykonujemy oddechy, należy obserwować, czy unosi się klatka piersiowa. U małych dzieci poniżej pierwszego roku życia usta ratownika mogą obejmować jednocześnie usta i nos dziecka, a powietrze, które wdmuchujemy, powinno być w ilości wystarczającej do widocznego uniesienia klatki piersiowej.

Jeśli po wykonaniu 5 oddechów ratowniczych nadal nie widać oznak prawidłowego krążenia, czyli kaszlu, ruchu lub prawidłowego oddechu wówczas należy rozpocząć uciskanie klatki piersiowej. Ucisk powinien być wykonywany na środku mostka z częstością 100/min., na głębokość jednej trzeciej głębokości klatki piersiowej. U niemowląt masaż serca wykonuje się za pomocą dwóch opuszków palców, natomiast u dzieci starszych jedną ręką. Po 30 uciśnięciach wykonuje się dwa oddechy, w taki sam sposób jak oddechy ratownicze. Należy zachować schemat 30 uciśnięć na 2 oddechy tak długo, aż zaobserwuje się oznaki życia dziecka, czyli spontaniczny oddech, tętno i ruch lub do przybycia wykwalifikowanej służby medycznej, albo do wyczerpania własnych sił.

Kiedy wezwać pomoc? Jeśli pomocy udzielają dwie osoby, jedna rozpoczyna resuscytację, natomiast druga udaje się po pomoc. Jeśli udzielasz pomocy samodzielnie prowadź resuscytację przez minutę, a dopiero potem udaj się po pomoc.

Jeśli się krztusi…

Dzieci bardzo lubią zabawę małymi przedmiotami jak: guziki, koraliki, czy małe monety, a jeszcze bardziej lubią wkładać je sobie do ust i nosa. W takim momencie nie trudno o zadławienie i problemy z oddychaniem. Musisz podjąć jak najszybciej właściwe działania, które umożliwią powrót prawidłowego oddechu.

  • W przypadku niemowlęcia, należy na swoim przedramieniu położyć go na brzuszku, z twarzą skierowaną w stronę podłogi, pamiętając jednocześnie o stabilizowaniu dłonią jego główki. Następnie drugą ręką uderzyć 5 razy między łopatkami. Nigdy nie wolno chwytać dziecka za nóżki lub potrząsać nim, może to bowiem spowodować uraz stawów biodrowych lub kręgosłupa. Nie należy również wyciągać ciała obcego na ślepo. Jeśli uderzenia między łopatki nie przynoszą efektów, połóż dziecko na plecach i uciśnij palcami jego mostek na głębokość ok. 1-1,5 cm. Wzrost ciśnienia w klatce piersiowej może spowodować przemieszczenie ciała obcego i przywrócenie oddechu. Jeżeli po wykonaniu tych czynności dziecko nadal nie oddycha, rozpocznij resuscytację. Wykonywane sztuczne oddechy mogą spowodować przemieszczenie się ciała obcego z tchawicy do któregoś oskrzela. Dzięki temu drugie stanie się drożne i dziecko będzie mogło oddychać. Wezwij pogotowie ratunkowe, jeśli nie udaje Ci się uzyskać poprawy.
  • Jeśli dziecko ma kilka lat i ma problemy z oddychaniem po zaaspirowaniu ciała obcego do dróg oddechowych, oprzyj go brzuchem o swoje kolano i wykonaj 5 uderzeń w plecy pomiędzy łopatki. Jeśli to nie przynosi efektu, ustaw go plecami do siebie i obejmij tak, aby Twoje pięści znalazły się tuż pod jego mostkiem. Uciśnij 5 razy jego brzuch kierując pięści ku mostkowi. Jeśli i to nie powoduje odkrztuszenia ciała obcego, powtarzaj obie czynności na zmianę: uderzanie między łopatki i uciskanie brzucha. Wezwij pogotowie i kontynuuj swoje postępowanie, aż do jego przyjazdu.

zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu