Medycyna ratunkowa


autor:  Joanna Czubak
kategoria:  Medycyna ratunkowa

Codzienne życie niesie różne niespodzianki i nie zawsze są one przyjemne. Często wywołują w nas stres, wymagają poświęceń i przełamania własnych oporów. Dzieje się tak na przykład, gdy stojąca obok nas osoba, nagle zasłabnie lub ulegnie wypadkowi. Ważne jest wtedy szybkie działanie, które może nawet uratować jej życie.

RKO czyli resuscytacja krążeniowo oddechowa

Jeśli podczas oceniania stanu poszkodowanego stwierdzimy, że jego oddech nie jest prawidłowy, należy podjąć akcję reanimacyjną. Rozpoczyna się od uciskania klatki piersiowej, upewniając się wcześniej, że drogi oddechowe są prawidłowo udrożnione.

  1. Klękamy obok poszkodowanego.
  2. Układamy ręce na środku klatki piersiowej, upewniając się, że nie będziemy uciskać na żebra, ani na nadbrzusze.
  3. Pochylamy się nad poszkodowanym, ręce muszą być wyprostowane, usztywnione w stawach łokciowych i ustawione prostopadle do mostka. Wykonujemy uciśnięcia na głębokość około 4-5 cm.
  4. Po każdym uciśnięciu, bez odrywania dłoni od mostka, zwalniamy ucisk klatki piersiowej. Uciśnięcia powtarzane muszą być z częstotliwością około 100/min.
  5. Po 30 uciśnięciach ponownie upewniamy się, że drogi oddechowe są drożne i wykonujemy dwa wdechy. Za pomocą kciuka i palca wskazującego ręki, która umieszczona jest na czole poszkodowanego, zaciskamy skrzydełka jego nosa, zostawiając rozchylone usta i utrzymujemy uniesioną żuchwę. Nabieramy powietrza, jak przy normalnym oddechu i szczelnie obejmujemy swoimi ustami, usta poszkodowanego. Wdmuchujemy powoli powietrze do ust poszkodowanego. Najbardziej optymalnym czasem trwania takiego oddechu jest 1 sekunda. Ważne jest, aby podczas wykonywania tej czynności sprawdzać, czy klatka piersiowa poszkodowanego unosi się podczas naszego wdechu i opada podczas wydechu. Nabieramy jeszcze raz powietrza i powtarzamy powyższą czynność.
  6. Ponownie układamy ręce na środku klatki piersiowej i wykonujemy 30 uciśnięć.
  7. Kontynuujemy działania w stosunku 30 uciśnięć do 2 oddechów, pamiętając, aby przerwy między uciśnięciami a oddechami były jak najmniejsze.
  8. Jeśli na miejscu zdarzenia jest więcej niż jeden ratownik, należy się zmieniać co 1-3 minuty tak, aby zapobiec zmęczeniu ratowników i jednocześnie unikając przerw w resuscytacji podczas zmian.
  9. Jeżeli nie chcesz wykonywać oddechów ratowniczych w obawie o własne zdrowie, możesz od tego odstąpić, wykonując jedynie uciśnięcia klatki piersiowej z częstotliwością 100/min.
  10. Resuscytację wykonujemy tak długo, aż: przyjadą wykwalifikowane służby medyczne, które przejmą akcję reanimacyjną, poszkodowany zacznie samodzielnie i prawidłowo oddychać lub jesteś zbyt zmęczony i dalsza pomoc jest nieskuteczna.

zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu